Mazání motoru ČZ 150C

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Slon Petr

Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Slon Petr »

Dobrý den, dávám dohromady motocykl ČZ 150C r.v. 1951, mám po GO motor, ptám se čím mazat? Mechanik z firmy. která prováděla GO, mi vysloveně nedoporučoval M2T, M2T by doporučil pro motory, které s tímto olejem už běhaly, ale fungl nový motor mi doporučil zabíhat a provozovat na jakýkoli jiný olej - a já se ptám odborníků, který olej je vhodný. Připomínám, že v záběhu se míchá olej v poměru 1:25, později v provozu 1:33 a tento motor samozřejmě není vysokootáčkový.
Autoxxxrady

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Autoxxxrady »

Každý olej pro dvoudobý motory by to měl umazat.
API TB, TC
JASO FB, FC, FD

Např. Denicol máš na výběr:
olej SUPER 2 - API:TC ISO-L-EGB JASO:FB
olej A 1 COMPETITION - API/CEC:TC
olej SUPER HP 2 - API: TC-JASO:FC-LOW SMOKE
olej S 2 COMPETITION - API/CEC:TSC-3(TC)
olej SYN 100 - API/CEC: TC+
ROC/YAMAHA ENGINE TEST

Stačí zvolit základní SUPER 2 a ten to zvládne. Jinak můžeš prohledat ostatní výrobce. Stačí se držet API TB nebo JASO FB čím vyšší písmeno tím je lepší ta norma. Většinou to bude všechno API TC. To už pak záleží kolik za ten olej chceš platit. Asi nemá cenu tam dávat olej určený pro nejvíc zatížené vysokootáčkové motory.
Já bych dával SUPER 2 a nebo bych zkusil HP 2 jestli se sníží výrazně kouřivost, tak bych si klidně připlatil. Ale jinak SUPER 2 nic nezkazíš.
Já jsem Jawy jezdil na Super 2 na ten základ a bylo to ok. Asi 25 000km jsem na to namotal. Ty dražší jsem nezkoušel. Teď už dvoutakt nemám, tak se k tomu už asi ani nedostanu.
Itall

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Itall »

Normální hAPI-TC :D . Aby nebyly diskuse, tak minerální. API TB ne, to bychom skončili hnedle u M2T.
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Durex »

Jak již bylo řečeno. Většinou bude API TC a rozhodně bych nešel pod JASO FC - norma pro kouřivost. Hlavně dodržet požadavek výrobce na mísící poměr. Takže po záběhu se držet opravdu okolo 1:33 - až max 1:40. Dobré oleje dělá většina výrobců. Rozhodni se podle ceny a dostupnosti.Je jedno,zda to bude Repsol,Shell, Elf,Q8, Motorex,Denicol, Castrol atd
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Itall

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Itall »

Jakéže jsou to zábrany v používání moderního 2T oleje (syntetického) ve starém motoru? Stálo by za zopakování a vyhodnocení relevance.
Autoxxxrady

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Autoxxxrady »

Jen tak pro zajímavost, že nedělají jenom M2T

MOGUL MOTO 2T FD - API TC, ISO-L-EGD, JASO FD, Odpovídá: Rotax 253
Itall

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Itall »

Autoxxxrady píše:Jen tak pro zajímavost, že nedělají jenom M2T

MOGUL MOTO 2T FD - API TC, ISO-L-EGD, JASO FD, Odpovídá: Rotax 253
No, a má tím mazat ČZ 150 z r. 1951? Čímž se vracím ke své předchozí otázce.
Autoxxxrady

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Autoxxxrady »

Mogul TS - API TC, JASO FC
Mogul TSF - API TC, JASO FD, ISO-L-EGD/OEM, TISI

Nevidím důvod proč by byly nevhodný moderní oleje pro starší 2T. Takže mazat tím může.
Itall

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Itall »

Porůznu se řešila vhodnost mazání pro čepy v ojnici bez valivého uložení, v pouzdrech. Já jsem to nikdy neměl, nevím.
Autoxxxrady

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Autoxxxrady »

Nevím v čem by měl mazat hůř modernější olej?
U moderních olejů může být spíš problém, že to tam někdo nalije v poměru pro moderní motory a pak to zadře a diví se.
Normálně bych to zajel na Mogul TS nebo TSF.
Určitě bych na záběh nedával plnou syntetiku nejvyšší výkonnosti.
Na provoz bych používal. Jeden z těchto.
olej SUPER 2 - API:TC ISO-L-EGB JASO:FB
olej SUPER HP 2 - API: TC-JASO:FC-LOW SMOKE
Mogul TS - API TC, JASO FC
Mogul TSF - API TC, JASO FD, ISO-L-EGD/OEM, TISI

Spíš olej SUPER HP 2 nebo Mogul TSF
Dávat tam drahé plně syntetické oleje pro nejvíce namáhané motory mně přijde zbytečný.
Jinak si můžeš najít jinou značku třeba se ti bude víc líbit obal nebo ti někdo doporučí, že je ta nej. To už je jedno čemu dáš přednost.
Slon Petr

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Slon Petr »

Kluci díky, optimální vidím Mogul TS a když by to obtěžovalo kouřem tak TSF. K českému stroji český olej. Ještě jednou díky!
Autoxxxrady

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Autoxxxrady »

když by to obtěžovalo kouřem tak TSF
Vidím to úplně stejně.
Itall

Re: Mazání motoru ČZ 150C

Příspěvek od Itall »

Slon Petr píše:Kluci díky, optimální vidím Mogul TS a když by to obtěžovalo kouřem tak TSF. K českému stroji český olej. Ještě jednou díky!
Mogul TS tedy nepovažuji za "optimální". To už radši jiný kvalitní minerální olej API-TC. Mogul TS kouřit určitě bude, poměr míchání s benzinem bych nechal doporučený výrobcem, i těch 1:40, což by bylo maximum, kouřit bude. Výhrady k použití moderních olejů (TSF) do starých motorů neumím posoudit, ale např. na motorkari.cz se o tom leccos píše.
Odpovědět