Kam s olejem....

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Návštěvník

Kam s olejem....

Příspěvek od Návštěvník »

a keď už je tu reč o výmene oleja ako likvidujete starý olej? Na Slovensku? Teraz nemyslím spálim v peci... natriem plot... hodím do píly.... kde oficiálne sa dá odniesť pár litrom oleja? ale nejaká firma zberajúca olej?
Itall

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od Itall »

Nevím jak na Slovači, ale v ČR ho odvezeš na skládku nebo do sběrného dvora, a tam ti ho odeberou. Každý občan (kromě specifické skupiny neplatičů) platí obci roční poplatek za likvidaci odpadu.
bloke

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od bloke »

Na Slovači je to rovnaké ako v Čechači, v zbernom dvore -ktorého chod je platený aj z každomesačných platieb za zber odpadu- odoberú, obvykle v množstve naraz do 5 litrov.
Niekde by mohli vyžadovať príslušnosť k miestu bydliska, ale väčšinou sa to asi nekontroluje - a to je správne, stále lepšie ako keď niekto z Prievidze či Sniny môže odovzdať starý olej v Bratislave (kam chodí do zamestnania a väčšinu roka sa tam aj nachádza a možno aj ten olej mení), hoci za odpad firme OLO priamo nikomu neplatí.
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od Durex »

Já tuhle vezl na sběrák 35l oleje a bez problému. navíc i to je obvyklé množství. Když si jen vezmu,kolik je doma motorek a aut,tak je to běžný :lol: je fakt,že to tam takhle vezu několikrát do roka :D
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od Jezevcik »

Durex píše:Já tuhle vezl na sběrák 35l oleje... ...je fakt,že to tam takhle vezu několikrát do roka :D
Neřekl bych, že to je ještě obvyklé množství oleje. Spíše bych pouvažoval o zřízení mazutové kotelny ☺
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od Durex »

A já bych řekl,že ano. Já mám v autě 8l oleje,máma 5.5l, táta taky 5.5l. Ségra 4l. Když to sečtu,tak si na 23l a to ještě nemluvím o 6-ti motorkách ... :lol: Takže u nás je 30 litrů oleje na výměnu zcela normální číslo :D
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Návštěvník

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od Návštěvník »

Aha v meste super, na dedine zberný dvor nieje ale skúsim zistiť vo firme ktorá nám berie smeti.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od rousini »

V okolí Pardubic a Tábora vím o lidech, co by o to měli zájem a pro nějaké rozumné množství (barel...) i zajeli...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
bloke

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od bloke »

Durex> Ono to u niektorej rodiny nemusí byť neobvyklé, akurát som v prvej reakcii tlmočil oficiálny postoj firmy, kolko sú ochotní naraz vziať v zberných dvoroch, konkrétne v Bratislave (v uzavretých nádobách). Odtial to slovo obvykle.
Takže ak by ste to chceli odovzdávať tu a obsluha by trvala na ich litrážnom úzuse, tak by ste išli všetci za svoje (vozidlo) rad radom: táta máma a syn :D ...
U nás má pravdepodobne každé mesto/obec (= iná firma spravujúca odpady) aj iný limit.
SR a ČR má rovnaké akurát miesta odberu starého oleja, objemy môžu byť odlišné.

Niektoré servisy si účtujú aj vedlajšie poplatky, že za likvidáciu starého oleja a filtra (trebárs 1EUR/1l a 1-2EUR filter), tam kde som chodieval ich oproti paušálnej minulosti zaviedli bez upozornenia, a iba som čumel že mi prirátali o fiktívny liter viac, než má moja vypustená /nalievaná náplň + raz v živote som nechal starý filter (ca po 1500 km) a vtedy mi ho započítali, tiež že ho "zlikvidovali". Teraz by som im povedal že si to celé odnesiem so sebou (+odovzdanie v zberni) len aby som ich nasral, akurát sa tam už neplánujem nikdy ukázať, takže tip pre ostatných, podobným servisom "postihnutých" :D

Návštevník> spýtaj sa firmy ktorej platíte za odpad, kde máte nato váš miestne príslušný zberný dvor, nech neleješ starý olej do kanála... ide o celoštátnu povinnosť mať pre každého občana prístupnú takúto sieť na ekologickú likvidáciu.
bloke

Re: Kam s olejem....

Příspěvek od bloke »

Návštevník, ako pozerám, poradil som ti to isté, čo si už sám predo mnou napísal :mrgreen:
Odpovědět