Jazykový koutek :-)

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bjukemen »

u nas v tisovci sa skoro stale vravi makko
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

To určite, ale ako ste na tom v oficiálnom prejave aj so správnym vyslovovaním dĺžňov :D ?
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bjukemen »

ofiko prejavom sa snazim vyhybat,ale inak pohoda tak ako treba,dnes sa uz narecia v urade nenosia
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pedro »

Mam to stejne jako Saxysta. V ofi korespondenci, psane ci mluvene, nemam problém se drzet pravopisu ci pravomluvy, ani ve skole nebyl problem, jinde na to prdim, bavi mi to patlat a mrvit.
V urcitych kruzich ci konverzaci, mam nekdy v oblibe, ze sebe delat vetsiho blba nez jsem. A pozorovat reakce a komunikaci ostatnich, k danymu thematu. Nejvyce my vsak bavy v psany urcyta vjec..., a jazyk rodny, no uctu k nemu moc nema. Bohuzel jsem na jaziki tupi, libi se mi jine vice...,
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bjukemen »

ale zavse pouzivas aj nejake slova zo slovenciny..
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pedro »

Dva roky zivota vo Zvolenu a caste navstavy SK. A nektera slova mate lepsi a pouzivam je i bezne mluve.
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Dokončená téma z dnešnej elektomobility, strana 11 (aby sme to nejak ukotvili)
Jerry3 píše:Jenom drobná poznámka: správný český název pro "velkého buřta", "malého buřta", "tužku" a "mikrotužku", pokud se nejedná o dobíjecí články, je "suchý článek" (v odpovídající velikosti).
aj neoficiálny online slovník slovenčiny to potvrdzuje v našom jazyku ->monočlánok - opis

P.S. s tým som dnes v spomenutej téme aj začal, že som si kúpil viacero batérií mono D = batéria suchý, batéria Slaný (článok) :lol:

P.S. II, RE Pedro 11/2017; podobne sa pre nás nájdu niektoré lepšie výrazy aj naopak z češtiny
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Najprv som chcel dať článok do vtipov, ale asi bude užitočnejší tu.
Na tomto si v súčasnosti nejedna osoba postaví svoju živnosť, načo jej odniekial prichádzajú vďačné dotácie.

Tí ludia sem zrejme spadli z Marsu. A tu mi presne doplo, že ide o prípad generácie snehovej vločky (používané napr. v angličtine, generation snowflake - v skratke cca príliš útlocitní mladší jedinci, nepoznajúci pomery nedávnej minulosti, ale podla mňa aj nezorientovaní v súčasnosti) - termín som videl prvýraz tento rok.

Článok sa určite nedá čítať celý, ale je na smiech jeho pohlad a aj príklady reklám pobavia.
Veď do klubov sa ani dnes istotne nechodí hladať rozjímaná debata nad vyšívanými dečkami, či partner k šachovej partii. Návštevníčky určite nebývajú oblečené v prešívaných kabátoch, či v bežnom nevyzývavom odeve.
Ja si z nich pamätám tiež to, okrem toho že sa v nich k hudbe a tancu neodmyslitelne predával chlast, často bol do programu večera zaradený ženský striptíz, kde sa vytvoril (pol) kruh, a prvé rady vždy zabrali zvedavé okukujúce baby, že chlap ani na scénu nedovidel :lol:.
A na čom sa dnes pozastavujú snehové vločky - na nevinnej reklame klubov (v rámci ich prvotného zamerania na zábavu, pre príležitostné odviazanie sa mládeže), ktorú rozpitvajú svojimi pohoršujúcimi prieskumnými rozbormi....
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
chinin
Příspěvky: 63
Registrován: sob bře 03, 2018 11:16

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od chinin »

pro admina
Byl jsem tu opakovaně napomínán za nesprávnou gramatiku a ortografii. Nechtěl bych to řešit opakovaně a s kdekým,proto bych se chtěl zeptat (nejlépe k tomu povolané osoby) takže: je toto fórum-co se spisovné češtiny týká nějak specifické ? tj. plné zarputilých vlastenců ,učitelů ,VIP ,titulovaných vzdělanců a lidí co se ukájí spisovnou mluvou i psaným textem? Na jiných fórech se běžně setkávám s tím ,že lidé píší např.z mob.zařízení bez diaktriky, ani spisovná čeština se nikde nijak neřeší. Obvykle píšu rychle takže mi např. palec automaticky kliká na mezerník za každým slovem i když je třeba ve větě čárka a přiznám se většinou to po sobě ani moc nečtu. Takže stane se překlep ,nebo i hrubka ano je to chyba :( ,ALE po pročtení několika vláken nemám pocit ,že by na tom většina zdejších pisatelů byla výrazně jinak. Nenarazil jsem zatím ani na případ že by toto zde bylo vyčítáno někomu jinému. Na mé národnosti si myslím nijak nezáleží a ani tu po tom nikomu nic není, ale pokud -jak to tedˇvypadá mám zde nejhůře psaný projev ze všech (zřejmě i za celou dobu existence fóra) a zdejší nacionalisty to natolik irituje - budu s tím asi muset něco dělat. Nebo ne?

2 All
Osobně nejsem žádný hnidopich nevadí mi žádné vaše nářečí ,eng.zkratky,ani překlepy nebo zkomoleniny (pokud se dopátrám smyslu sdělení) neřeším to. Neonanuju nad psanou formou a věnuji se jen obsahu (holému sdělení). Každý a to doslova si může text napsat ve Wordu ,nebo si nechat pravopis opravit on-line GOOGLEm (já se tím zdržovat nehodlám) a pak tu peskovat ostatní, počítat jim chyby a známkovat je jak na zákl. škole. Byla by to ale myslím otrava a OLEJE.cz by si pak rovnou mohly i změnit název.
Uživatelský avatar
VAG
Příspěvky: 76
Registrován: pát pro 23, 2016 11:46

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od VAG »

To víš chinine. Zde je napomínán každý majitel koncernového vozu, aneb když takový momentálně není přítomen a není do čeho píchnout tak se řeší gramatika.
chinin
Příspěvky: 63
Registrován: sob bře 03, 2018 11:16

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od chinin »

VAG píše:To víš chinine. Zde je napomínán každý majitel koncernového vozu, aneb když takový momentálně není přítomen a není do čeho píchnout tak se řeší gramatika.
Áha tak to jsem se prohřešil hned 2X jednak pod-psa češtinou a taky:

....U koncernu tam údajně stříkají nějaký vosk ve speji - (viděno na jakémsi videu) ,to mi nepřišlo jako zlé řešení ....

a to koncern ani nemám.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

chinin píše:je toto fórum-co se spisovné češtiny týká nějak specifické ? tj. plné zarputilých vlastenců ,učitelů ,VIP ,titulovaných vzdělanců a lidí co se ukájí spisovnou mluvou i psaným textem?
Ano, dnešní společnost bohužel dospěla do stadia, kdy se schopnost správně používat rodný jazyk už nenosí a vzdělání je něco, co je hodné tak akorát opovržení. Hlavní je majetek, resp. naditost peněženky a velká huba.
chinin píše:Na jiných fórech se běžně setkávám s tím ,že lidé píší např.z mob.zařízení bez diaktriky, ani spisovná čeština se nikde nijak neřeší.
Nejenom na jiných fórech, ale dokonce už dávno i ve veřejných sdělovacích prostředcích se spisovná čeština nijak neřeší. A podle toho to také vypadá. Aneb vzhůru dolů, do žumpy (nejen jazykové)!
chinin píše:Obvykle píšu rychle takže mi např. palec automaticky kliká na mezerník za každým slovem i když je třeba ve větě čárka a přiznám se většinou to po sobě ani moc nečtu.
Pokud to po sobě nečteš, pak není divu, že ani nezaregistruješ nesmysl, jehož jsi autorem. A na rádoby rychlé psaní se dá svést ledacos. Jenže právě ty mobily jsou dnes z hlediska jazykových předvoleb natolik dobře udělané, že většinu do očí bijících nesmyslů dokáží samy odchytat.
chinin píše:Takže stane se překlep ,nebo i hrubka ano je to chyba :( ,ALE po pročtení několika vláken nemám pocit ,že by na tom většina zdejších pisatelů byla výrazně jinak.
Série hrubek v jednom příspěvku už skutečně nespadá do kategorie překlepu či ojedinělé chyby, ale jde o systémové selhání v úrovni vzdělanostní, pod které spadá rovněž technická nedostatečnost. A věř tomu nebo ne, zareagoval jsem na tebe až v momentě, kdy jsi projevil onu technickou nedostatečnost. Jsou tu samozřejmě i tací, kteří své výrazivo patlají přímo neskutečně, z jejich projevu je však zároveň cítit technická zdatnost.
chinin píše:Nenarazil jsem zatím ani na případ že by toto zde bylo vyčítáno někomu jinému.
Špatně jsi hledal.
chinin píše:Na mé národnosti si myslím nijak nezáleží a ani tu po tom nikomu nic není, ale pokud -jak to tedˇvypadá mám zde nejhůře psaný projev ze všech (zřejmě i za celou dobu existence fóra) a zdejší nacionalisty to natolik irituje - budu s tím asi muset něco dělat. Nebo ne?
Pokud to bereš stejně jako mnozí Rakušané, totiž že čím kdo víc ku.ví spisovnou němčinu, tím je větším Rakušanem (to aby se odlišil od Němců), pak s tím nic nedělej a klidně si dál vymýšlej vlastní mluvnické poučky. Jinak ovšem znalost rodného jazyka a jeho správné používání, včetně jazyka hovorového, nemá s nacionalismem zhola nic společného :!:
chinin píše:...Každý a to doslova si může text napsat ve Wordu ,nebo si nechat pravopis opravit on-line GOOGLEm (já se tím zdržovat nehodlám)...
Skutečně se domníváš, že využitím jakýchkoli elektronických berliček dokážeš nahradit znalost rodného jazyka, kterou ti měla poskytnout rodina a absolvování ZŠ?
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

VAG píše:To víš chinine. Zde je napomínán každý majitel koncernového vozu,
Mýlíš se, resp. jsi vůbec nic nepochopil: napomínáni jsou koncerňáci, přesněji ti, kdož své koncerňáctví projevili a projevují, což není podmíněno vlastnictvím koncernového vozu, byť se to povětšinou kryje. :idea:
VAG píše:aneb když takový momentálně není přítomen a není do čeho píchnout tak se řeší gramatika.
Kdybys to aspoň uměl napsat bez chyb!
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

chinin píše:...tak to jsem se prohřešil hned 2X jednak pod-psa češtinou a taky:

....U koncernu tam údajně stříkají nějaký vosk ve speji - (viděno na jakémsi videu) ,to mi nepřišlo jako zlé řešení ....

a to koncern ani nemám.
Zrovna ty jsi onou výjimkou, kde se to (s vlastnictvím koncernového vozu) nekryje. Zároveň jsi se však projevil jako typický koncerňák, totiž technicky málo zdatný jedinec, který se chytí každé voloviny, hlavně když pochází od koncernu. Jinými slovy řečeno, pokud něco nějak nedělá koncern, je to špatně. A samozřejmě to dle mínění některých jedinců platí i naopak: jestliže něco koncern nějak dělá, musí to být správně. Co na tom, že koncern uplatnil nejlacinější možné řešení, které bývá výjimečně tím optimálním, natož pak ideálním řešením. :idea:
chinin
Příspěvky: 63
Registrován: sob bře 03, 2018 11:16

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od chinin »

2 jerry
Ano asi jsem vyjímkou :wink: ,ale v tom smyslu že nechodím s klapkami na očích a snažím se ,pokud to lze vše vnímat s otevřenou myslí a posuzovat objektivně . O koncernu jsem sám napsal a řekl dost nepěkného ,ale ani tam (jak to tak bývá ) není špatné úplně vše.
Odpovědět