Jazykový koutek :-)

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Pôvodnú vetu, alebo túto vysvetlujúcu?
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Teď nerozumím,
Jerry3 píše:oč ti jde.
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

že ktorá veta bola tak nezrozumitelná, abys musel:
Ale musel jsem si to přečíst několikrát, abych pochopil, oč ti jde.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Srozumitelné bylo vše, jenom ten účel mi zprvu unikal. Znáš to: můžeš v cizí řeči chápat smysl každého slova ve větě, přesto ti smysl celé věty stále nějak uniká.

P.S.: Např. ve francouzštině je někdy potíž "na první dobrou" pochopit, zda tě chválí, nebo naopak peskují. :)
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Aha, tak tým pádom sa nedozviem, ako sa zlepšiť v písaní na internet, aby boli moje príspevky všeobecne zrozumitelné, keďže tu išlo o iné.
Práve pre X nedorozumení cez takúto platformu v minulosti, som sa naučil preventívne viac rozvádzať, než (by) som pôvodne zamýšlal - napísaním kratších vyjadrení.
A v rozvinutejšej forme zas narážam na bariéru nezrozumitelnosti z iného konca, kde som sa aj ja mohol zamotať viac, než je zdravé + príspevok je naoko komplikovaný a neprehladný.
Tiež určití jedinci (nemyslím na oleje.cz) v dlhšom príspevku nevidia kontext, ale zakúsnu sa do jednej mojej vety, ktorú konkrétne som už ďalej nevysvetloval, aby príspevok nemal formát 15-stranovej poviedky.
Takže o to mi išlo, dolaďovať rovnováhu medzi mojím príliš stručným a príliš rozvitým vyjadrením :).
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Tak som natrafil na nové slovo, v zakopanom článku po 7 rokoch od jeho uverejnenia (akýsi test? Jaguara XJ).

ŽENSKÁ ŠELMA?
Najslávnejším modelom značky a zrejme aj sveta bol v šesťdesiatych rokoch vyrábaný Jaguar E-type. ... Neskôr bolo dokázané, že týmto modelom, najmä vďaka jeho mäkkému falutatívnemu dizajnu, si značka navždy získala uznanie a lásku ženského publika. Je "XJ-éčko“ novej doby stále tak sexi, bude opäť úspešné? Spýtali sme sa dámy, ktorá o úspechu vie naozaj dosť.


Článok napísal a slovo vymyslel Dick Kvetňanský http://style.hnonline.sk/zivotny-styl/3 ... enomenalny . Neujalo sa mu, ani slovníky ho dodnes nepoznajú.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Chápu to správně, když se domnívám, že jde o přídavné jméno od slova falus?
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2519
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od lefort »

Asi si trochu popletl slova fakultativní a falický a vznikl z toho tenhle hybrid :-D
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Tiež som ponúkaný význam zavádzaného slova „správne“ pochopil, akurát slovné spojenie, že práve mäkký falutatívny dizajn si získal uznanie a lásku žien, príliš nehrá do karát :mrgreen: .
Celé je mi to smiešne, v citovanom odseku akoby autor chcel povedať: Spýtali sme sa dámy, ktorá o falusoch vie naozaj dosť.
+ Dnes by sa už mohli vyrábať aj falutatívne hybridy :lol: .
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Tohle je zajímavé:
Bramborak3 píše:Možná blbá otázka. Do diselu PD co mají normu 505.01 a někdo je chipne se nedají dát oleje s esterama na bázy pao ? Jakošto jsem žádný takový nenašel...Takže asi ne že ? Tam jsou ty PDF sračky atd a to by asi moc nefungovalo. Takže ester/pao jen pro benzínáky ?
Pominu-li další jazykové nedostatky citovaného textu, tak nevycházím z údivu, že autor příspěvku píše otazníky na konci věty s mezerou za jejím posledním slovem, zatímco tečku standardně bez mezery. Zřejmě měl potřebu "chipnout" i češtinu a nesehnal vhodný základ (učivo ZŠ se již nejspíše nenabízí, neboť o něj nebyl zájem). :mrgreen:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pitris »

Jerry3 píše:Zřejmě měl potřebu "chipnout" i češtinu....
:)
To já mám zas tu "smůlu" že mě téměř vždy padne do očí i/y.... na bázy pao....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Nechtěl jsem se hrabat čistě v gramatice, ale v jazyce obecně, neboť způsob vyjadřování odráží způsob myšlení, přesněji průběh myšlenkových pochodů. V daném případě způsob myšlení typického koncerňáka. A toho si pro změnu vždy všimnu já. Stačí mi dvě, maximálně tři věty protistrany.
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bjukemen »

ja sem radsej ani nepisem,lebo moja slovencina :roll:
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Ne každý dokonale ovládá gramatiku. Zároveň však platí, že způsob vyjadřování, což není čistě jen o gramatice, odráží myšlenkové pochody každého jedince.
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Snažím sa dodržiavať pravopis, ale niektoré záležitosti v písaní mailov známym, či na fóra, vedome vypúšťam, aby som sa necítil príliš strojený. Napríklad dôsledné písanie ľ. L totiž mäkko málokedy vyslovujem, tak je mi nadbytočné aj pri písaní. V oficiálnej korešpondencii ho už so zaťatými zubami zaradím :lol:.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Odpovědět