Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Problém je v tom, že když se něco začíná chovat dynamicky (aerodynamicky, hydrodynamicky), tak končí běžná představivost obyčejného smrtelníka ohledně toho, jak a proč to funguje, resp. nefunguje. Tedy to ber tak, že nejjednodušší odpovědí na otázku, proč ti guma nefunguje "podle tvých představ", je ta, že to je prostě blbá guma, tj. propříště bude rozumné sáhnout po lepší.

P.S.: Mohl bych se rozepsat o tom, jak nevýhodné je měnit směrování silových vektorů působících ve stopě na "urychlovanou" vodu, ale proč bych se namáhal. Vždyť úplně stačí napsat, že to, co je výhodné na sněhové břečce při relativně nízké rychlosti z hlediska zájmu dosažení co největší trakce, už vůbec není výhodné na vodě při vysoké rychlosti z hlediska zájmu dosažení co nejvyšší hranice, kdy už dochází k podélnému aquaplaningu.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

No tak něco o té dynamice kapalin tuším, dovedu vstřebat jiné chování volně tekoucího proudu a proudu korigovaného s rychlostmi přesahujícími schopnosti pohybu molekul. To ale, jak píšeš nelze diagnostikovat pohledem a test nových pneu nic neříká o vlastnostech gumy v polovině životnosti, kdy se poměr figur a drážek značně změní. A já se chci koukat po gumě, kde se to výrazně nezmění...
Nemám pocit, že mluvíme o něčem jiném.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

Tak se pochlub, jaký máš rozměr gum.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Nic k chlubení, pouze homologovaný :mrgreen:
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

Origo jsou 205 a homologovaný taky mohou být 225 .....a více .Proč o tom píši, každá kára má rozpočtenu váhu na plochu dotyku pneumatik, to znamená přítlačný tlak na jednotku plochy. V případě, kdy zvýším plochu dotyku gum za použití místo 205, gumu třeba 245, tak ta váha auta přes zvětšenou plochu gum neprotlačí sloupec vody na cestě na podklad a kára provede akvaplanink. Vše záleží na vzorku, hlavně na podélných drážkách . Pro odstranění tohoto jevu jsou tyto možnosti ,1/rapidně snížit rychlost , 2/ jezdit jen v plně naloženém autě, 3/do kufru dát 2metráky závaží, 4/ použít gumy se 4- ma a více podélnýma drážkama velikosti zahradní hadice, 5/ vrátit se k rozměru 205, který je optimální jak na sucho, tak mokro. V případě použití širších gum , kára perfektně sedí na suchu , ale na kalužích v rychlosti nad 80 km/hod si rozbiješ čuňu.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Hombre píše:V případě použití širších gum , kára perfektně sedí na suchu ...
Tohle bych si dovolil poněkud relativizovat, poněvadž to platí nejen za splněné podmínky sucha, ale k tomu navíc musí být ještě super kvalitní povrch vozovky a u většiny aut to bez dalších úprav na podvozku bude platit pouze v zatáčce.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27490
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Hombre píše:....každá kára má rozpočtenu váhu na plochu dotyku pneumatik, to znamená přítlačný tlak na jednotku plochy. V případě, kdy zvýším plochu dotyku gum za použití místo 205, gumu třeba 245, tak ta váha auta přes zvětšenou plochu gum neprotlačí sloupec vody na cestě na podklad a kára provede akvaplanink....
Ano - měrný / plošný / přítlačný tlak....jak to kdo nazývá. Každopádně tomu (jak to tu kdysi jeden trubec - zřejmě zastánce tuzingu - dokázal) někdo nevěří. Tuším že to byl tehdy ňákej Vilík....☺
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Jsou tam 215/50 R17 Nokian V. Už jsem to psal výše, když jsem směroval dotaz na zkušenosti s gumama.

Myslím rozumný kompromis vzhled/vlastnosti. Já nejsem zastánce hledání adheze v podobě extrémních rozměrů gum. Jednak nepotřebuji být vyklepaný z profilu xyz/30 a taky nepotřebuji platit spotřebu za valivý odpor a odpor vzduchu.

Ten měrný tlak je mi jasný, ale moje auto má pohotovostní hmotnost 1570kg (podle origo "D" techničáku dokonce o 100kg více). Takže na ty přední gumy ten nafťák asi docela tlačí...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

rousini píše:Jsou tam 215/50 R17 ... Myslím rozumný kompromis vzhled/vlastnosti.
S tímhle rozměrem jsem Mondeo jako nové koupil. Ale na zimu jsem obul 215/55 R16 a ihned jsem pocítil výraznou změnu k lepšímu. Co do absolutního porovnání jsem ovšem na nepříliš rozbité okresce o 50-60 km/h ( :!: ) níž pod možnostmi podvozku Mitsubishi Space Wagon-u (což je sedmimístné MPV) na obutí 205/65 R15.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Návštěvník píše:
rousini píše:Jsou tam 215/50 R17 ... Myslím rozumný kompromis vzhled/vlastnosti.
S tímhle rozměrem jsem Mondeo jako nové koupil. Ale na zimu jsem obul 215/55 R16 a ihned jsem pocítil výraznou změnu k lepšímu. Co do absolutního porovnání jsem ovšem na nepříliš rozbité okresce o 50-60 km/h ( :!: ) níž pod možnostmi podvozku Mitsubishi Space Wagon-u (což je sedmimístné MPV) na obutí 205/65 R15.
To značí,že nyní po té nepříliš rozbité okresce jezdíš rychlostí 30-40 km/h? :lol:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Já jsem na zimu nechal původní letní ráfky 215/55 R16 přezutý na Semperit Speed Grip 2.
Malá změna profilu, zimáky jsou komfortnější, tižší a při normální jízdě necítím rozdíl v chování nebo ovládání auta. Spíš naopak. S Nokiany mi po srovnání ostřeji projeté zatáčky ještě domávne prdel.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Uvedl jsem srovnání možností podvozku předmětných vozů, nic víc. Rozdíl rychlosti Mondea na R17 a R16 je cca 10 km/h - ve prospěch R16 (pro pořádek podotýkám, že navíc na zimních gumách).
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Brembo »

skvelu skusenost s s jazdnými vlastnostami na mokrej i suchej ceste som mal s Pirelli Cinturato P6,generačne staré pneumatiky,odvádzali vodu neskutočne dobre. Skvelé su i Goodyear F1 assymetric 2,vhodnejšie pre športovu jazdu-skvelé jazdné vlastnosti,na rozbitých cestách ale maju horší komfort. Hlučnost priemerná u oboch,zimné pneu som mal ale vždy tichšie. Pneumatiky nekupujem podla životnosti a ekonomiky,ale jazdných vlastností.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Já pro změnu nikdy nezapomenu na prapůvodní Pirelli P7. :wink:
bjukemen
Příspěvky: 4877
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od bjukemen »

Tie povodne P7 uz niesu k dostaniu?
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Odpovědět