Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pedro »

Vypadaj dobře. Maj trochu límec,to se mi líbí. Né jak ty moderní ,co jim lezou paprsky ven do silnice.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Colommbo píše:Je to dobré, disky už jsou doma! 7x15 ET33 s ocelovými vložkami pro šrouby a včetně plastových krytek, jež na obrázku chybí. A jsou opravdu znatelně lehčí než obdobné slitinové disky, však je na nich taky m.j. napsáno "geschmiedet" a "forged"... :P Za hodně dobré peníze moc prima Ježíšek! :wink:
Obrázek
Ale toho Ježíška bude mít Omča :P Ty budeš mít radost :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

beran píše:Ano, jsem o tom přesvědčen, i po přečtení tvého názoru na věc. S mnohým nemohu souhlasit.
Stále častěji mám pocit, že jazyk, a to dokonce i ten mateřský, přestává plnit svůj základní účel, tj. být prostředkem komunikace, která zprostředkovává přenos myšlenek, resp. sdělení. :(
beran píše:1) Uvědom si, jaký má kužel u těchto šroubu úhel!! Takhle tvarovaný kužel tlačí materiál především pod sebe (sklon kužele a třecí úhel).
Rozkresli si silový diagram (rozložení sil), snad to bude jasnější.
beran píše:2) Kužel dokáže srovnat geometrii stejně přesně a dobře jako kulová plocha. Toto jsi mi ničím nevyvrátil a zkušenosti hovoří pro mé tvrzení. Jinak by se ani nepoužíval tento systém.
Kužel "středí" rozhodně lépe, než půlkoule (nemám důvod vyvracet něco, co sám vím). Jenže o tom se tu řeč vůbec nevede! :idea: Celou dobu se tady snažím vysvětlit, že právě "půlkoule" dokáže kompenzovat geometrické nepřesnosti umístění děr v plechovém disku, který je středěn na středovou díru, nikoli na díry pro šrouby. Ostatně právě proto zvolil konstruktér Citroenu za situace, kdy z nějakých důvodů (viz závěr mého příspěvku) použil kužel, jeho "radiálně poddajné" řešení.
beran píše:3) Samosvornost bude mít dle mého lepší kužel ...
Budeme-li posuzovat samosvornost různých provedení hlav šroubů izolovaně od podmínek, ve kterých jsou použity, pak bude mít kužel lepší parametry. Ostatně také právě proto se používá do nevyvložkovaných vrtaných děr litých disků. Jenže tady řešíme konkrétní aplikaci, která vykazuje zcela jiné vstupní a tím pádem i výstupní parametry. :idea:

Osobně se domnívám, že jediným důvodem, proč někteří výrobci používají kuželové šrouby/matky na plechové disky, je snaha zajistit dostatečnou blbuvzdornost (ochranu před ku.viči) za minimalizace nákladů: použít kužel na plecháče je zřejmě menším zlem, než riskovat použití půlkoule na nevyvložkové hliníkáče. Lze to řešit i jinak, v "japonském stylu", tj. z konstruktérského hlediska korektně, ale draho: vyvložkovat všechny originální lité disky, aby i do nich mohly přijít půlkoule.
Itall

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Itall »

PePe píše:Pokud to někdo utahuje tim že na klíči s 30 cm pákou stojí,pak to jde časem kukat,i kdyby to bylo z materiálů pro NASA.
Dosedací plochy a závit vždy máznu. Nepatrně.
Tož, roztahuji nohou, to jo. Páč se nebudu namáhat ani ohýbat, však mám svůj věk :roll: . Ale utahuji zásadně rukou a jsem slabý tělem (i duchem), nemohu to přehnat :lol: . Na roztahování jsem měl také nástavec (který jsem i vozil v autě, kdyby něco), jako pro pohodlí, ale noha je pohodlnější. Je potřeba šikovná noha, ovšem já jsem celý šikovný...
Dosedací plochy a závit vždy máznu, nepatrně :wink: . (Návštěvník to sice nedoporučuje, ale ten tomu nerozumí) :D
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Itall píše:... Dosedací plochy a závit vždy máznu, nepatrně :wink: . (Návštěvník to sice nedoporučuje, ale ten tomu nerozumí) :D
Dosedací plochy se - na rozdíl od závitů - mazat nemají. Nejde přitom o to, co já doporučuji nebo nedoporučuji, jen uplatňuji, co jsem se naučil od starých zkušených bardů.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Colommbo píše:... A jsou opravdu znatelně lehčí než obdobné slitinové disky, však je na nich taky m.j. napsáno "geschmiedet" a "forged"... :P Za hodně dobré peníze moc prima Ježíšek!
Gratuluji! Docela by mne zajímalo, jestli se takováto kvalita dnes vůbec dá pořídit a za kolik? To je myšleno obecně, ne ve vztahu k danému vozu a k předmětným diskům.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pedro »

Měli jsme jiné staré kusy,na moudrosti. V junáckých letech a praxe,byl můj pohyb zejména mezi náklaďáky a autobusy. A to i později.
Máznou lehce dosedačku. Může se stát,mladej,že to budeš povolovat na dílně nebo cestě zase ty. Vzhledem k tomu že se velká kola utahují velkou pákou,tenkrát,no někdy i nyní...,mastidlo se stejně strhne z plochy a zůstane na okrajích. A to je účel,páč ochrání,nějakou dobu,styk ploch a nezarezává to tam. Do závitů se vlhkost téměř nedostane,maže sen kvůli snadnějš de+montáži.
Praktikuju to i u blbejch osobáků,funguje to. Respektive,nevidim důvod proč ne.
Ale věc názoru.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Já když měl na autě kolové šrouby, tak jsem je před našroubováním lehce stříknul wédéčkem a takto se asi jeho část dostala i na dosedací plochu. Teď co mám matky tak lehce máznu "jen" šroub na kole; a dotahuji "s citem na hovado" - ale rukou (tedy klíčem v ruce). Nikdy žáden problém s povolováním....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Jednou za život auta (hned zkraje) důkladně promažu všechny drážky závitů hliníkovo-měděnou pastou, po namazání zase závit utřu, aby byl tou pastou jen nakonzervovaný, a víc se o to už nemusím starat. Všem vřele doporučuji totéž! :wink:
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Tohle dělám při každé výměně kol,nejdříve ovšem ocelovým kartáčem ze šroubů odstraním staré mazivo. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Když použiješ, co jsem napsal, nemusíš nic čistit ani odstraňovat. Pravda, tuba velikosti pasty na zuby stojí pomalu 700 Kč, ale zase je to skoro na furt: jak ta tuba, tak zejména ošetření namazaných míst.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9935
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

Návštěvník píše: ...tuba velikosti pasty na zuby...ošetření namazaných míst.
Hele, to by mohlo pomáhat, když někdo v noci skřípe zuby... :idea:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9935
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

Návštěvník píše: ...Docela by mne zajímalo, jestli se takováto kvalita dnes vůbec dá pořídit a za kolik?...
Jen tak namátkou, ale ty ceny jsou hrozný... :?
http://www.proracing.cz/proracing-cz/es ... 15/42/9/1/
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Trojnásobek "běžné" ceny, vcelku očekávané. Škoda, že neuvádějí hmotnost.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9935
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

Nic jsem nevážil, ale co jsem je včera měl párkrát jen tak v ruce, odhadoval bych to cca na -25% oproti běžným, mohu se však mýlit... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Odpovědět