Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Návštěvník píše:Sice mne zdržel Yusuf Islam, ale právě jsem se vrátil z garáže. Na C4 jsou šrouby s integrovanými kuželovými podložkami, které mají na těch šroubech poměrně velkou vůli, což je tak z tohoto důvodu:
Návštěvník píše:- navzdory "samocentrovací" funkci nejsou tak náročné na přesnost polohy osy díry, než u kužele;
Jinak tedy uznávám, že "to existuje", ale jak jsem už napsal, nic to nemění na tom, co jsem vyjádřil výše.
Ne,pakliže tam má vůle,tak je to proto,že použil šrouby určené pro litá kola a na těch plecháčích nemají co dělat :!: Navíc má tu podložku nasazenou obráceně(viz.návod)
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Itall píše:A kdo to rozsoudí? Samozřejmě ten nejblbější :D :idea: . Napadlo mě totiž, že šrouby s "bambulkovitými" dosedacími plochami jsem už léta neviděl. A kola přezouvám sice ne tak často, ale každoročně. Tyto šrouby byly asi u Favorita. Právě jsem se taky vrátil z garáže. Splash má šrouby s kuželovou dosedací plochou a P107 také. Nejenže tedy "to existuje", ale čistě extrapolací :roll: - je to už dnes běžné. Takže pravdu má lengy :idea: . U Fabie, dal bych krk, byly kuželové šrouby také. Možná proto se díry vymačkaly do oválu. Neb koncern neopomene každou novinku zkurvit :idea: . Tak dobrou noc, ragazzi 8) .
Fáčko mělo 2 druhy šroubů,jak kužel,tak kulový.Pokud mě paměť neklame,tak kužel měly ty naše původní s roztečí 4x98 a kulové s koncernovou roztečí 4x100. Fábie měly kulovou dosedací plochu,i když tam člověk nikdy neví,kdy se dělala nějaká "inovace".A to nemluvím o spořivcích,kteří byli ochotni použít cokoliv,aby ušetřili pár kaček. :shock:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Jens

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jens »

Colommbo píše:Mýlíte se, hoši - Návštěvník vždycky pravdu mít nemusí (a někdy ji taky nemá), ale POSLEDNÍ SLOVO, to ano, to on rád... :P Je už prostě takovej a já si ho vážím i s jeho chybami... :)
A víte kdo (jaký typ osobnosti) musí mít vždy poslední slovo?
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Itall píše:...je to už dnes běžné...
Možná u ku.vičů. Ti, kdož dělají věci pořádně, stále používají takové dosedací plochy, které příslušejí k tomu či onomu materiálu.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Itall píše:... Neb koncern neopomene každou novinku zkurvit :idea: ...
Jako např. použití radiálně namáhané osmičky s normálním stoupáním závitu namísto původní desítky s "nadměrečným" stoupáním, což časem vede k vytržení kladky držené tím šroubem z hliníkového materiálu, vůči kterému má být fixována. Klasický případ nerespektování osvědčených pouček černého řemesla.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

lengy60 píše:Ne,pakliže tam má vůle,tak je to proto,že použil šrouby určené pro litá kola a na těch plecháčích nemají co dělat :!: Navíc má tu podložku nasazenou obráceně(viz.návod)
Mýlíš se. Auto koupil na plecháčích s těmito šrouby. Podložku nelze sejmout, tedy ani otočit. Ostatně jaký by to mělo smysl? Vždyť její opačná strana je zcela plochá, tedy by do kónické díry v disku vůbec nepasovala. A ona radiální vůle podložky vůči šroubu (vnitřní průměr díry v podložce je citelně větší, než průměr šroubu), je tam z důvodu, který jsem už zmínil: kompenzuje nepřesnosti v osových vzdálenostech těch děr v plechovém disku. Dalším důvodem, který jsem zatím nezmínil, je to, že při utahování/povolování šroubu se neodrbává dosedací plocha díry v plecháči, neboť i k prvnímu, silovému protočení dochází mezi plochou hlavy šroubu a plochou podložky, nikoli ve styčné ploše hlavy šroubu a plecháče.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Jens píše:A víte kdo (jaký typ osobnosti) musí mít vždy poslední slovo?
Je mi jasné, že boj s lidskou hloupostí, v tomto konkrétním případě s konstruktérským či uživatelským ku.vičstvím v zájmu pofidérní úspory, je nejspíše zbytečné vést, neboť se nedá vyhrát. Přesto se o to (uznávám, že dostatečně marně) pokouším, poněvadž to beru jako závazek vůči nehloupým předkům (nikoli snad přímo mým, ale obecně), kteří se zasloužili o posun lidstva (ve smyslu pokroku v nějaké oblasti) kupředu. Ti se totiž rovněž nesmířili s tím, že když jsou o něčem přesvědčeni "všichni", tak to přece musí být pravda.

Osobně jsem sice nic, čím by se lidstvo posunulo kupředu, nevymyslel, ale štve mne, když se vehementně popírá něco, k čemu naši předkové svým poctivým úsilím dospěli a co po mnoho desetiletí představovalo axiom. Dost možná se jen kvůli věku a předchozím zkušenostem s tím, co dříve fungovalo a dnes už najednou nefunguje, stávám konzervativním. Tedy to tak vy, mladí, berte a zkuste ty staré osvědčené axiomy poopravit - pokud možno ovšem takovým způsobem, aby "fungovaly", tj. byly přesvědčivými.

Tolik sonda do návštěvníkovy duše.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

lengy60 píše:Fáčko mělo 2 druhy šroubů,jak kužel,tak kulový...
Mitsubishi (dtto Hyundai), ale i další japonští výrobci užívají po mnoho desetiletí stejný způsob fixace kol. Dokonce jde o matky (nikoli šrouby) a povětšinou o rozměru závitu 12x1,5. A s dosedací plochou dle materiálu a provedení disku. Co vám (tedy těm starším) to napovídá? Že to Japonci nejspíše nevymysleli sami, ale svého času prostě "obšlehli" od staré české konstruktérské školy to, co se osvědčilo. A jako axiom jim to úspěšně funguje dodnes! :D

Proč to tedy my, sami Češi, dnes popíráme? :(
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Návštěvník píše:
lengy60 píše:Ne,pakliže tam má vůle,tak je to proto,že použil šrouby určené pro litá kola a na těch plecháčích nemají co dělat :!: Navíc má tu podložku nasazenou obráceně(viz.návod)
Mýlíš se. Auto koupil na plecháčích s těmito šrouby. Podložku nelze sejmout, tedy ani otočit. Ostatně jaký by to mělo smysl? Vždyť její opačná strana je zcela plochá, tedy by do kónické díry v disku vůbec nepasovala. A ona radiální vůle podložky vůči šroubu (vnitřní průměr díry v podložce je citelně větší, než průměr šroubu), je tam z důvodu, který jsem už zmínil: kompenzuje nepřesnosti v osových vzdálenostech těch děr v plechovém disku. Dalším důvodem, který jsem zatím nezmínil, je to, že při utahování/povolování šroubu se neodrbává dosedací plocha díry v plecháči, neboť i k prvnímu, silovému protočení dochází mezi plochou hlavy šroubu a plochou podložky, nikoli ve styčné ploše hlavy šroubu a plecháče.
Ach jo,jakže to bylo s tou pravdou? :D
1/auto koupil nové u prodejce Citroen nebo jako ojetinu?
2/jestliže tam podložka šla dát,tak logicky půjde taky sundat,což ale není podstatné.
3/abychom si rozuměli,plochá strana podložky je směrem ke šroubu?
4/pokud tomu tak je,tak je přesně obráceně než má být,ona totiž ta podložka funguje jako "pružná" spojka mezi šroubem a litým kolem.
5/litá kola,plecháče i šrouby mám originál Citroen,takže mýlka je vyloučena a šrouby s podložkou nemají na plecháčích co dělat,pokud se nejedná o nouzové dojetí s rezervou.
6/příští týden mám domluvenou schůzku s jedním členem zdejšího fóra,tak vezmu šrouby s sebou a ukáži mu je.
7/nejsem konstruktér,ale řekl bych,že tvar dírya použitých šroubů bude korespondovat s tvarem disku,ony totiž nejsou stejné.
8/nicméně jsem pár vymačkaných děr v discích viděl,vždy to ale bylo z toho důvodu,že nebyly použity šrouby se správným tvarem šroubu.
9/jdu dělat něco užitečnějšího,než plkat o ničem.
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

lengy60 píše:1/auto koupil nové u prodejce Citroen nebo jako ojetinu?
Nové.
lengy60 píše:2/jestliže tam podložka šla dát,tak logicky půjde taky sundat,což ale není podstatné.
Šroub je vyroben tak, že podložka nejde sundat, jelikož nepřeleze přes závit. Hladká část těla šroubu má totiž menší průměr, než by odpovídalo vyříznutému závitu, proto také ona radiální vůle podložky. Nepochybně je to tak uděláno zcela záměrně. Šrouby a dokonce i vruty s neodnímatelnou podložkou jsou vcelku běžné v řadě aplikací.
lengy60 píše:3/abychom si rozuměli,plochá strana podložky je směrem ke šroubu?
Plochá strana podložky přiléhá k ploché straně hlavy šroubu, tedy je to OK. Neumím si představit, že by tomu bylo naopak.
lengy60 píše:4/pokud tomu tak je,tak je přesně obráceně než má být,ona totiž ta podložka funguje jako "pružná" spojka mezi šroubem a litým kolem.
Tomu se mohu pouze zasmát: větší blbost jsem už dlouho nečetl.
lengy60 píše:5/litá kola,plecháče i šrouby mám originál Citroen,takže mýlka je vyloučena a šrouby s podložkou nemají na plecháčích co dělat,pokud se nejedná o nouzové dojetí s rezervou.
I tomuhle se shovívavě usmívám.
lengy60 píše:6/příští týden mám domluvenou schůzku s jedním členem zdejšího fóra,tak vezmu šrouby s sebou a ukáži mu je.
OK, já to dodatečně nafotím (včera večer jsem to neudělal, neb jsem se domníval, že to nebude zapotřebí, ale jak je vidět... :x ).
lengy60 píše:7/nejsem konstruktér,ale řekl bych,že tvar dírya použitých šroubů bude korespondovat s tvarem disku,ony totiž nejsou stejné.
Je vidět, že konstruktér tedy nejsi. Pak bys tohle totiž nemohl napsat. Ono stačí podívat se tloušťku materiálu plechového disku a srovnat ji s litým. Jak velká, co do "rozlohy", je ona styčná plocha ve vzájemném porovnání?
lengy60 píše:8/nicméně jsem pár vymačkaných děr v discích viděl,vždy to ale bylo z toho důvodu,že nebyly použity šrouby se správným tvarem šroubu.
Raději to ponechám bez komentáře.
lengy60 píše:9/jdu dělat něco užitečnějšího,než plkat o ničem.
Jelikož právě řeším koupi nového vozu a komunikuji z větším počtem dealerů, opět se jen znovu přesvědčuji o tom, co už dávno vím, totiž že nemalé jejich množství by mělo následovat tvého příkladu a raději změnit zaměstnání.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

No opět jsi se nám trošku odkopal příteli,že :?: Jak není po Tvém tak nastoupí arogance a urážky,že :?:
No,vtip je v tom,že mě těžko někdo vykolejí a už vůbec ne typ lidí,kteří všechno vědí,všude byli a od všeho mají klíče. :D Takže se usmívej čemu chceš,stačilo si pouze přečíst odkazovanou část v návodu k použití.Mně fotit nic nemusíš,auto mám dole před barákem.Napadlo mě udělat foto taky,ale vzhledem k úrovni komunikace mi to přišlo jaksi nadbytečné,protože on by se zase našel jistě nějaký argument.
A jen tak pro pobavení,jakpak se ta podložka na ten šroub dostala? A co se týče těch prodejců,tak věř tomu,že pokud tam vystupuješ tímto způsobem,tak budou jen rádi,když si auto koupíš jinde. :mrgreen:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Itall

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Itall »

Co jsem našel na netu, tak na Felicii jsou šrouby na originální kola s kulovou plochou, dokonce údajně i na litá kola. S kuželem jsou jen na různá neorig. litá kola, neorig. šrouby. Takže se mi zdá nepravděpodobné, že by už na Favorita byly orig. šrouby kulové i kuželové, ale možné je vše. Já pamatuji kulové. Co se týká Fábie, tam jsem našel šrouby, údajně originální, kulové i kuželové. Já bych stále řekl, že jsme na naší Fábii měli ty kuželové, na plechu.
Itall

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Itall »

lengy: Jo, a s Návštěvníkem se nehádej nebo se naštve a odejde, to by zas byla škoda. Už jsem zažil a není to vůbec dobrý pocit. Pouze věcně dokazuj, že nemá pravdu, pokud ji nemá. Od toho je přece fórum, aby se věci jasnily a vyjasnily :idea: .
P.S.: Nikdo tady nemá stále jen pravdu, pouze někteří (některý) si to myslí. Proto nedej prchlivost cloumati tvým majestátem a Návštěvník by neměl také. To se to radí, když už tohle mám za sebou... :D
Itall

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Itall »

lengy: Tak jsem po obědě udělal krátkou progůlku po parkovišti a vidí se leccos. Třeba Fordy (Focus, Ka) mají disky nasazeny na šrouby a uchycení matkou. Myslel jsem, že to už ani u moderních aut není. Škodovky mají šrouby s kulovou plochou, Favority, Felicie, Fábie I, Fábie II. Tak jsme asi taky měli u Fábie totéž, no :oops: .
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Itall píše:lengy: Jo, a s Návštěvníkem se nehádej nebo se naštve a odejde, to by zas byla škoda. Už jsem zažil a není to vůbec dobrý pocit. Pouze věcně dokazuj, že nemá pravdu, pokud ji nemá. Od toho je přece fórum, aby se věci jasnily a vyjasnily :idea: .
P.S.: Nikdo tady nemá stále jen pravdu, pouze někteří (některý) si to myslí. Proto nedej prchlivost cloumati tvým majestátem a Návštěvník by neměl také. To se to radí, když už tohle mám za sebou... :D
Tak já jsem dalek toho,abych se vytáčel kvůli tomuto,od toho mám jiné věci. :D Nicméně jsem pro diskuzi,kde se budeme bavit na nějaké úrovni a ne stylem výše uvedeným.Jestliže má podložka na kolovém šroubu tvar jaký jsem popsal,tak pokud někdo nesouhlasí, je to jeho boj.Dle mého soudu jiný význam než ten,který jsem uvedl nemá.A pokud mě chce někdo napadat,tak holt musí počítat s tím,že se oženu.Že je na jeden problém více názorů s tím umím žít. :D
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Odpovědět