Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Itall

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Itall »

Totiž, málokdo fotky tiskne, dokonce i ten, kdo fotí celkem dost a dobře. Na kvalitní tisk je patrně potřeba tzv. termosublimační tiskárna a fotopapír do ní. Kdo netiskne fotky běžně, takové zařízení nemá. Zajímaly mě proto zkušenosti s tiskem fotek na různých běžných tiskárnách a materiál, na který se tiskne. Na čem se dá a jak vytisknout slušná fotka.
Návštěvník

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Návštěvník »

Mít dostatečně kvalitní tiskárnu na fotky doma je luxus. Pokud už potřebuji fotku na papíře, nechám si ji udělat u profíků.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Pedro »

Zreba se nekdo najde. Mimo me....
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Jezevcik »

Fototiskárnu mám spoustu let. Ze začátku jsem tisknul jak o život, abych po letech přišel na to, že na kvalitní fotolab nemám šanci co do kvality i ceny. Ona to není pouze tiskárna. Pro kvalitní tisk je zapotřebí originálních náplní i papírů. Udělal jsem i hodně fotek na A 4 a to je obrovský žrout barev i času dohromady. Když to shrnu, tak to nemá cenu jak z ekonomického, tak kvalitativního hlediska. Pokud se tím člověk chce zabývat, tak se musí oprostit od počtů a mít to pouze jako hobby.
Já jsem s tím skončil.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Itall

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Itall »

A je to vyřešený :) .
Já jen, že jsem se ptal jednoho fotografa, zda netiskne lidem fotky z digitálu, když už má to kvalitní zařízení i materiál a on děl, že to nikdo nechtěl, páč je to drahý...hehe. Tak nevím, jinde je to asi levnější. Nevím kde, neřešil jsem.
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od emge »

Načo si pozerať fotky s rozmerom 10x15 cm (či dokonca v minulosti 9x13 cm), keď si ich môžem pohodlnejšie pozrieť na oveľa väčšom monitore počítača, či na obrazovke televízora? Dnes sú dostupné iné možnosti a klasická "papierová" fotka má svoj význam len v špecifických prípadoch.

Vytlačiť kvalitnú fotku sa dá aj v domácich podmienkach a stačí k tomu aspoň solídna atramentová tlačiareň, vhodný fografický papier a vedieť si tlač správne nastaviť (nestačí len kliknúť "tlačiť"). Ja používam tlačiareň Canon iP4850 a dajú sa s ňou vytlačiť kvalitné fotky.
Dôležitý je samorejme aj vhodný záber, nalepšie doladený vo fotoeditore. S neostrým, zašumeným, farebne nevyváženým... záberom žiadna tlačiareň zázraky neurobí.
Ako uviedol Jezevcik, je to drahšie. Fotografiu však môžem vytlačiť ihneď (a dať ju napr. hneď na pamiatku), môžem riešiť špecifické rozmery... Pre príležitostnú tlač v menšom množsteve to má svoje výhody.

Fotolab je samozrejme lacnejší a fografie sú odlonejšie voči vyblednutiu, takže sú vhodnejšie do rámikov, pre zavesenie na stenu... Výhoda tlače väčšieho množstva fotografií vo fotolabe je samozrejmosťou.
Ale automatické korekcie vo fotolabe majú aj svoju nevýhodu. Môžu úplne znehodnotiť záber so špecifickým osvetlením (fotenie v protisvetle). Špecifické zábery sa dajú tlačiť len individuálne (doma).

Takže je to ako so všetkým, každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody.
A odpoveď na pôvodnú otázku - áno, aj v domácich podmienkach sa dajú vytlačiť kvalitné fotografie. Len nie s tou najlacnejšou tlačiarňou so supermarketu, nie na kancelársky papier, je potrebná aspoň základná počítačová gramotnosť, vedieť aj niečo o fografovaní a fografovať s niečím, čo má reálny objektív (nie s mobilom...)
Itall

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Itall »

Já jsem se pokoušel fotky "tlačiť" na Canon PIXMA iP 3000 a pěkné nejsou. Navíc jsou lepší na papíru gramáže 160, než na fotopapíru. Bylo mi řečeno, že inkoustová tiskárna je na foto lepší, ale z dobré laserovky jsou fotky lépe "vytlačené". Nebudu se tím zabývat, to jsou jen takové drobné "tlačiarenske" zkušenosti.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Jezevcik »

Co se kvality "tisku" týče, tak já nedám dopustit na ČB foto mokrou cestou. Pokud to někdo umí a má dobré objektivy, jak na foťáku, tak na zvětšováku, tak je to paráda. Vybavení mám, ale vzhledem k času to vidím na důchod - pokud tedy ještě budou existovat potřebné materiály :-(
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od emge »

Itall píše:Já jsem se pokoušel fotky "tlačiť" na Canon PIXMA iP 3000 a pěkné nejsou. Navíc jsou lepší na papíru gramáže 160, než na fotopapíru...
Možno si len nemal správne nastavený ovládač tlačiarne. Pred tlačou je potrebné otvoriť "nastavenie tlačiarne" a vybrať vhodný typ papiera a nastavenie tlače. Jednoduchšie je kúpiť fotopapier Canon a v nastaveniach vybrať presne tento typ papiera. A tiež nie každý papier (od iného výrobcu) sa hodí pre Tvoju tlačiareň.
Pre fototlačiareň je výhodné, ak používa 2 čierne atramenty. Bežne sa používa tzv. pigmentový čierny atrament, ktorý je vhodný pre kontrastnú tlač textu. Pri tlači fotografií má však obmedzenú šlálovateľnosť a na lesklom fotopapieri vytvára matné plochy. Pre tlač fotografií je vhodnejší atrament bez pigmentov (aj čierny), označovaný ako "dye".
Itall píše:...z dobré laserovky jsou fotky lépe "vytlačené".
Laserová tlačireň nedokáže škálovať, ani miešať farby.
Na papier nanáša bodky toneru a napr. svetlomodrú vytlačí tak, že zväčší vzdialenosť medzi jednotlivými bodmi. Zelenú farbu zasa "namieša" tak, že vytlačí vedľa seba žltý a modrý bod. K tlači fotografií je laserová tlačiareň úplne nevhodná.
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od emge »

Jezevcik, tiež mám ešte doma zväčšovák a vyvolával som niekedy fografie "mokrou cestou". Ale dnes by som sa už k tomu nevracal. Aj klasické filmy a fotopapiere majú svoje kvalitatívne limity, ktoré sa prejavujú zrnitosťou.
Za výhodu digitálnej fotografie považujem hlavne fotoeditor (vhodný softvér), ktorým dokážem fotografie vylepšiť a odstrániť mnohé nedostatky. To sa so zväčšovákom proste nedá.

Ja sa zasa (už niekoľko rokov) chystám zdigitalizovať (naskenovať) staršie kinofilmy. Takže u mňa "víťazí" digitál a ako som už písal, papierový výstup už nepovažujem za perspektívny. Opodstatnenie má podľa mňa len v niektorých prípadoch.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Jezevcik »

emge, klasická fotografie má jistě své nedostatky, ale má kouzlo, není to kýč převedený softwarově z barvy do ČB, a hlavně černá je černá a bílá je bílá. U slavného Škody mi fotolabem za milion dělali tisky z kinofilmu a dopadlo to tak, že černá byla nazelenalá a bílá našedlá. Prý to ten stroj jinak neumí.

Laserová tiskárna je na fotky opravdu nevhodná. Výsledek je vidět na první pohled pouhým okem.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Itall

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Itall »

Mám zážiteček s paníma v Chorvatsku. Přišly 2 Němky (nebo na Focusu měly německou značku), že jim nestartuje car. Tak jsme tam šli, při startu se ozývalo takové tttt a nic. El. okýnka okýnkovala, klakson troubil, jináč nevím. Benzinový motor. Dobývali jsme se pod kapotu, nikdo nevěděl, jak se otvírá, až jedna z nich vyčtla v návodu, že zámek je v masce pod logem. Tak jsme tam koukli, celkem zbytečně, a že to tedy roztlačíme. Jedné (té chytřejší, co četla návod) jsme nakukali, že má dát dvojku, zapnout klíček a tlačíme. Jenže ona to jaksi nikdy nedělala ani nepochopila, tak držela spojku a startovala. Já v běhu jsem, bohužel, neuměl německy říci "pusť spojku, krávo", tak jsem ji alespoň zastavil a vystrnadil od volantu, než spotřebuje celý kopec před námi. Pak už to na roztlačení chytlo. Ještě jsem jim řekl, že to bude baterka oder starter a že to startovat asi nebude, aby s tím taknějak počítaly.
Kontrolní otázka: čím to tedy bylo?
Itall

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Itall »

Huš jsem to našel na netu. Asi jen baterka.
Návštěvník

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Návštěvník »

Itall píše:... jedna z nich vyčtla v návodu, že zámek je v masce pod logem. Tak jsme tam koukli, celkem zbytečně ...
Číst umí, jinak ovšem úplný ho-no, ostatně jako téměř každá ženská! :twisted: Pod logem Fordu je díra pro klíč od dveří/zapalování, kterým je třeba kapotu odjistit. :idea:
Itall

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Itall »

Přesněji - pod kapotu jsme koukli celkem zbytečně. Otevřeli jsme ji, to zas jo 8) .
Odpovědět