Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

pepiv

Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od pepiv »

Dobrý den, prosím tímto o radu:

omylem jsem zakoupil převodový olej HYPOIDNÍHO typu o specifikaci 75W-90 a nejsem si jist, zda jej můžu s klidem použít na výměnu náplně v převodovce u škody Felicia 1.3 MPI.
Specifikace odpovídá doporučení výrobce, typ "hypoidní" však nikoli.
Může mít tento olej vliv na zhoršení motoriky synchronizačních kroužků například?

Děkuji za odpovědi
Uživatelský avatar
Misojogi
Příspěvky: 2341
Registrován: čtv črc 07, 2011 14:20
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Misojogi »

rozhodne ho tam nedavaj
uz boli manici ktori sa potom divili
ze sa im synchrokruzky rozpustili
do svojho auta moze pouzit GL4 a GL4plus
GL5 v ziadnom pripade

prave do felicie a favorita sa osvedcil viacerym tento olej
BP energear75W90 prevodovy lepsi

alebo 75W Paramol lacnejsi ..

obe volby su dobre ...
Tieto auta mam na krku:

Daewoo Matiz 0,8 l 37kW rok 2001
Seat Inca SDI 47kW AEY
PSA Berlingo 1,4 l 55kW KFW
PSA Xara Picasso 1,6l 80kW NFU
Touran diesel 2006
Rexton SsangYong 2010

uzitocne info: post27317.html#p27317
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Příspěvek od NOVON »

Do feldy bych dal MOGUL SYN TRANS 75W-90 GL-4+
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
pepiv

Příspěvek od pepiv »

Díky za opověď. Takže to nebudu pokoušet a koupím raději ten správný. Měl-li by někdo zájem, prodám za 50% 3x litrové balení oleje Shell Spirax 75W-90, nevím, co s tím...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

NOVON píše:Do feldy bych dal MOGUL SYN TRANS 75W-90 GL-4+
Dá se dobře použít i (a zvláště při převážně kratších jízdách) třeba http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=755
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Váňa

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od Váňa »

Mám podobný problém :? . V servisu (po výměně spojky) dali do převodovky naší staré dobré Feldy olej
Liqui Moly Hypoidní převodový olej TDL 75W-90

Je to fakt problém z hlediska těch synchronů? Mám to tedy reklamovat a dát tam nějaký nehypoidní :?:
Návštěvník

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od Návštěvník »

Záleží na tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny synchrony (zde nejspíše bronzové) a zda ten hypoidní olej obsahuje tlaková aditiva na bázi síry, která ty bronzové synchrony poškozují. Jinak řečeno, pokud hypoidní olej sirnatá aditiva neobsahuje, ani bronzovým synchronům "hypoid" nevadí. Problémem je "pouze" to, jak zjistit, zda hypoidní olej sirnatá aditiva obsahuje či ne. Osobně se domnívám, že u olejů označených výhradně a pouze normou GL-5, je dost pravděpodobné, že v nich sirná aditiva jsou, naopak u olejů označených kromě GL-5 také GL-4 či dokonce GL-3 je dost možné, že je neobsahují. Další možností je "čichová zkouška", tedy pokud víš, co máš cítit. Žádnou jistotu to však samozřejmě nepřináší.
jjenda
Příspěvky: 7
Registrován: čtv srp 27, 2015 10:51

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od jjenda »

Zdravím
Mohu zde popsat vlastní zkušenost. Taktéž na Feldě 1.3 jsem z rozmařilosti, abych jí udělal po 70 tis. dobře, vyměnil v převodovce olej. Specifikace odpovídala 75W90 GL4+ (výrobce nebudu udávat, stejně na tom nesejde) a pak se začaly dít věci. Při každém řazení jsem lehoulince počítal zuby, jak se synchrony protáčely déle než tam kvalt zapadl, až jsem to po dvou měsících nevydržel a zajel do servisu. Tam mi ke všemu vyměnili manžety a dali olej co dávají běžně všem Feldám. A... ono to řadí jak má !!!!! Takže poučení - neexperimentovat i ten nejobyčejnější olej je do starších převodovek lepší než ten super oil.
Návštěvník

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od Návštěvník »

jjenda píše:...Takže poučení - neexperimentovat i ten nejobyčejnější olej je do starších převodovek lepší než ten super oil.
Takové poučení je ovšem zcela nesprávné! Ono totiž vůbec nejde o nejobyčejnější vs. super olej, ale výhradně o to, jaké má ten který olej parametry. :idea:
jjenda
Příspěvky: 7
Registrován: čtv srp 27, 2015 10:51

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od jjenda »

Omluva: specifikaci jsem podle manuálu dodržel, ale olej byl od renomovaného výrobce tak dobrý, že mazal víc a synchrony se déle protáčely. Neměl jsem tedy na mysli, že tam můžu nalít olej do šicího stroje. :D
Návštěvník

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od Návštěvník »

jjenda píše:... olej byl od renomovaného výrobce tak dobrý, že mazal víc a synchrony se déle protáčely...
Jenže tohle není o renomovanosti výrobce ani o tom, zda olej "maže víc či míň", ale o jeho viskozitních parametrech, zejména pak průběhu samotné viskozitní křivky.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od Pedro »

Návštěvník píše:
jjenda píše:...Takže poučení - neexperimentovat i ten nejobyčejnější olej je do starších převodovek lepší než ten super oil.
Takové poučení je ovšem zcela nesprávné! Ono totiž vůbec nejde o nejobyčejnější vs. super olej, ale výhradně o to, jaké má ten který olej parametry. :idea:
:!: :!: :!:
První část citace,jest NESMYSL :!: :!: :!:
Druhá pravdou.
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re:

Příspěvek od Brembo »

NOVON píše:Do feldy bych dal MOGUL SYN TRANS 75W-90 GL-4+
GL-4+ je tiež olej pre hypoidné prevody. Splna API GL-4 a je ho možné použit i pre hypoidné sukolesia,preto tam má to +. Táto norma bola zavedená neskor,pred nou sa označovali ako H,napríklad Madit PP90H.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
bjukemen
Příspěvky: 4877
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od bjukemen »

sirovu primes v GL-5 olejoch jasne citit, takze viacej zbehly clovek by to mohol rozoznat
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Hypoidní olej do synchronizované převodovky

Příspěvek od Pitris »

Váňa píše:Mám podobný problém :? . V servisu (po výměně spojky) dali do převodovky naší staré dobré Feldy olej
Liqui Moly Hypoidní převodový olej TDL 75W-90

Je to fakt problém z hlediska těch synchronů? Mám to tedy reklamovat a dát tam nějaký nehypoidní :?:
Je fakt, že by to byla "trošku dražší sranda", ale raději bych ten olej vypustil, bral to jako proplach převodovky a dal tam to, co spolehlivě a dlouhodobě ve Feldách funguje - buď v případě tepelného nezatěžování třeba http://www.oleje.cz/p/mogul-trans-75w-1-l--19078 nebo v případě dlouhých jízd či vyššího zatížení http://www.oleje.cz/p/mogul-syntrans-75w-90-1-l--18001 nebo http://www.oleje.cz/p/valvoline-maxlife ... 1-l--20145
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět