Oleje do novodobých Hond a vše kolem

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Libor

Oleje do novodobých Hond a vše kolem

Příspěvek od Libor »

Dobrý den,

mám prosbu, týkající se vhodného motorového oleje do vozidla Honda HR-V nové generace, motorizace 1.5 I-VTEC 96Kw. Na zahraničních webových stránkách jsem se dočetl o problémech, vznikajících při dlouhodobém užívání oleje 0W20, který je rovněž doporučován výrobcem pro mé auto a v současnosti ho mám v autě i já. Chtěl bych těmto problémům do budoucna předejít a proto bych se chtěl zde informovat, jaký motorový olej by mohl být vhodný do tohoto motoru.

Dle výrobce, resp. návodu k obsluze jsou uvedeny následující specifikace:

Evropské modely:
Olej Honda ENG 1.0
Olej Honda Green
ACEA A3/B3
ACEA A5/B5

Není li k dispozici olej Honda ENG 1.0, Honda Green nebo 0W20, použijte olej 0W30 nebo 5W30.

S výjimkou Evropských modelů:
Originální motorový olej Honda
Olej API SM nebo vyšší třídy pro úsporu paliva.

Když jsem se o této záležitosti bavil s místním dealerem, říkal, že jsou informace o tom, že došlo k poškození dvou motorů, zřejmě užitím tohoto velmi lehkoběžného a eko oleje. Honda ČR údajně doporučuje změnu viskozity oleje, a to v případě, že zákazník jezdí s vozidlem víc než krátké trasy po městě. V našich končinách používají oleje Motul.

Na toto téma jsem se rovněž bavil s místním prodejcem olejů (lavio.cz), který mi potvrdil, že tyto oleje (0W20) nejsou synonymem dlouhodobé spolehlivosti motorů a rozhodně by doporučoval olej s vyšší HTHS.

Mám tedy otázku, jaký alternativní olej byste doporučili? Předem díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

Škoda že si toto nepřečtou beranovití zastánci "eko"olejů se sníženou HTHS viskozitou....:roll:
Já bych rozhodně volil olej ACEA A3 a SAE při krátkých popojížďkách 0w30 nebo 5w30, při míň startech a delších jízdách 5w30 nebo 5w40 nebo při kombinaci všeho 0w40 - a tady doporučím zavedeného výrobce olejů (třeba ten Motul je gut - nebo třeba Elf, Mobil1, Millers, Repsol, Shell, Sunoco, Texaco, Valvoline, Yacco) s výměnou toho oleje při krátých (nebo "ostřejších" - ten motor bude chtít po záběhu vyšší točky) jízdách po 10-ti a při dlouhých běžných jízdách po 15-ti tkm/po roce.... A jistě bych první olej (z fabriky) vypustil tak po 2-3 tisících, dal tak do 10-ti tkm olej 5w40 a pak podle výše psaného.... A když dodržíš ty výměnné lhůty tak olej může být i ACEA C3 (ale raději C3-10).... A měnit i s filtrem.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Libor

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Libor »

Pitris:

díky za rychlou odpověď. Máš pravdu. Já určitě nechci ve svém autě něco, co pravděpodobně šetří palivo o 1-2 dcl/100 km, když pak vinou eko nesmyslů budu měnit motor, i když v záruce. V současnosti mám najeto teprve 500 km, ale ve všech předchozích autech jsem olej měnil již vždy po ujetí cca 2.000 km, takže tohle bude na pořadu dne i u této Hondy. Co se týče současných olejů, jsem v tomto naprostý amatér, takže možná mám trochu detailnější otázky, za to se předem omlouvám. Nicméně, chtěl bych zachovat alespoň značku - Motul, na níž mám od známého docela zajímavou slevu. S motorem teď jezdím dle obecného doporučení, tedy 2.000-3.500 ot./min., střídám rychlostní stupně, nepodtáčím. Do vyšších otáček budu motor posílat až po ujetí 1.500 km. Prostě chci, ať je dobře zajeto a nevěřím řečem typu, že jsou motory již zajeté z výroby.
Když tedy budu měnit po cca 2.000 km motorový olej, jaký konkrétně typ oleje (výrobce Motul), bys doporučil? Když jsem prohlížel stránky Motulu, našel jsem tam jen jeden olej splňující API i ACEA současně, z čehož jsem trochu rozkolejený... Jezdím hlavně do práce - tj. trasa 10 km tam a pak 10 km zpět, na nákupy a do školky cca 5 km tam a zpět, jednou, dvakrát měsíčně hory, jednou ročně delší dovča. Najezdím cca 10.000 km ročně, možná o dva tisíce více.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od jerome »

Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Cumil

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Cumil »

Není li k dispozici olej Honda ENG 1.0, Honda Green nebo 0W20, použijte olej 0W30 nebo 5W30.
...Honda ČR údajně doporučuje změnu viskozity oleje,
Připadám si jak u blbejch na dvorečku a ne u významného výrobce dobrých komerčních i závodních, soutěžních aut a motorek. Výrobce něco předepíše a pak doporučí něco jiného. K čemu jsou ty kohorty inženýrů a MBA a jánevímjakých hlav a titulů? Co pak má uživatel dělat? Neblbne se v automotivu už příliš?
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od jerome »

Blbne celej EU. Automobilky v poslednej dobe musia sit olej na mieru podla EURO noriem aby ich splnili. Nie je vynimka ze pre EU volia do motorov specialne eco oleje a pre zvysny svet klasicke oleje :roll:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

Čumile máš asi opravdu problém se čtením psaného :? 0w20 je jen doporučen a pro evropské modely je v návodu k obsluze mj. i ACEA A3. Tak do háje o co ti furt jde :?: Chceš být zajímavý nebo seš doma pod pantoflem a chodíš si sem jen zvyšovat ego když na to doma nemáš.... Libore sorry že je to tu "začumilené" :roll:
Libor píše:Když tedy budu měnit po cca 2.000 km motorový olej, jaký konkrétně typ oleje (výrobce Motul), bys doporučil? Když jsem prohlížel stránky Motulu, našel jsem tam jen jeden olej splňující API i ACEA současně, z čehož jsem trochu rozkolejený... Jezdím hlavně do práce - tj. trasa 10 km tam a pak 10 km zpět, na nákupy a do školky cca 5 km tam a zpět, jednou, dvakrát měsíčně hory, jednou ročně delší dovča. Najezdím cca 10.000 km ročně, možná o dva tisíce více.
To jak zajíždíš motor a jak se k tomu chováš je dobře :wink: Já bych někdy v 2-3 tkm nalil třeba Sunoco 5w40, nechal ho tam do těch 10-ti tkm a pak na ty Tvé jízdní podmínky dobře použitelnou SAE 5w40 - Motul X-CESS. To že je API SN nevadí - je to lepší než SM. (A paradoxně lepší než SM je i SL, ale to by bylo nadlouho) a nebál bych se tam dát i - a taky dobře použitelnou 5w30 a třeba Trident či Valvoline.
A pak měň po roce :wink: (Je fakt že i Motul má SAE 5w30, ale to je olej přednostně pro DPF. Nebo 300V).
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Cumil

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Cumil »

Čumile máš asi opravdu problém se čtením psaného :? 0w20 je jen doporučen a pro evropské modely je v návodu k obsluze mj. i ACEA A3. Tak do háje o co ti furt jde :?: Chceš být zajímavý nebo seš doma pod pantoflem a chodíš si sem jen zvyšovat ego když na to doma nemáš.... Libore sorry že je to tu "začumilené" :roll:
Nechápu, nerozumím. Mám zakázáno sem psát? Dej mi tropické ovoce, niz snazšího. Reaguješ už podrážděněji, než Návštěvník, neblahé paměti a to je co říct. Já jsem ten návod nečetl, uvažuju nad postem.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

Cumil píše:....Reaguješ už podrážděněji, než Návštěvník, neblahé paměti a to je co říct....
A divíš se :?: Vždyť seš tady jako na zahrádce - furt jenom ryješ :evil: To tvé negování tu už zná každý :roll:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Libor

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Libor »

chlapi, díky za odpovědi...

ještě budu muset popřemýšlet, jak přesvědčit dealera - šéfa dílen, aby mi do motoru dal oleje uvedených tříd - to vidím jako marný boj :-). U ojetiny po záruce bych to vůbec neřešil, ale mám před sebou nejméně tři roky záruky. Pokud si dobře vzpomínám, tak mi dealer říkal, že do motorů, "v rozporu s manuálem" - berte to obrazně, nalévají při dalších garančkách Motul 5W30 - a tu jsem právě zvědavý, kde sehnali něco s požadovaným ACEA a API. Mezivýměnu po 2.000 km bych provedl třeba sám, ale po 10.000 Km? Jak přesvědčit dealera, že bude vhodnější 5W40? :-)

O olejích Motul jsem se dočetl o esterových bázích, či co, a dalších pozitivech, no a když mám možnost sehnat levněji, tak proč ne.... I proto preferuji tuhle značku. Samozřejmě jsem na olejářském fóru a rád si nechám poradit a případně vyvrátit tento případný mýtus. Motul liji i do čtyřkolky a po 5 letech stále šlape jak víno :-)

Tuto změnu v olejích, rozdílných od manuálu, provádějí v servisech Honda právě z důvodu uvedených potíží, které způsobují oleje 0W20 - viz výše. Dočetl jsem se, že v současnosti všechny motory Hondy, krom dieselových, jsou těmito náplněmi "vybaveny". Tak to nás Bůh chraň, protože tlak EU na emise asi pohřbije poslední dobré motory.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od jerome »

Ja si myslim ze pan boh zaplat aj za tu 5W30 co tam servis leje. 5W40 by som ani neriesil.
V EU sa schvaluju veci ktore niekomu supnu peniaze na ucet. Ake maju tie veci dalsi dopad nikoho netrapi :|
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1739
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od kornel »

no čo 0w-20 je predpísaný aj do novej typeR :lol: ..btw, pred pár dňami som mal tú česť si ten stroj vyskúšať.. :twisted:
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Jezevcik »

Jarku, já bych se zde Čumila zastal. Jestli jsem to dobře pochopil, tak myslím, že tentokrát nepřišel rýt, ale pouze si posteskl nad nesmyslným počínáním výrobců. Oni to bohužel nemají lehké, zákonodárci po nich chtějí nemožné a pak vznikají takové protichůdné paskvily.
Někoho tak dobře připraveného, jako je Libor, už jsme tu s prvodotazem dlouho neměli.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od jerome »

kornel píše:no čo 0w-20 je predpísaný aj do novej typeR :lol: ..btw, pred pár dňami som mal tú česť si ten stroj vyskúšať.. :twisted:
A co pisu chalani na HC tak pohoda :wink: :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

to jezevcik: snad jsem to trochu přehnal ale po tom co tu Cumil předváděl se nediv :?: :?
Jo, bohužel už i Honda byla donucena "ekolobby" doporučovat ty 0w20 "řidiny". Zaplaťpánbů že ale aspoň v (některých) servisech mají víc rozumu jak celý Brusel....

to Cumil: možná sorry. Asi jsem podrážděný ale banána nedostaneš bo pravidla fóra neporušuješ a i když máš hodně odlišné a zvláštní názory :shock: a jen "vokecáváš" a nikdy si tady neporadil, tak (se dá říct že) diskutuješ....

to jerome: 0w20 a Type-R :?: :? Kolik s tím ti "chalani z HC" už najeli :?: Ano, ono to pojede; ale v jakém stavu bude ten motor za 50km :?: :?

to Libor: ten Motul 5w30 bude zřejmě eco-clean ACEA C2. Na mazání motoru bude lepší jak 0w20 ale když to jen trošku půjde tak dej (a klidně 5w30) ACEA A3(C3).... Jinak esterovou složku obsahuje od Motulu řada 300V; u ostatních je to celkem problém zjistit - ale ano, je to z hlediska ochrany motoru lepší při všech provozních podmínkách. Ale její plné využití je až v "racing" podmínkách - při běžném ježdění ji motor zcela nevyužije; i když i při studeném startu je ta ochrana motoru vyšší.... Ale pak (a po záruce - když to jinak nepůjde) by se dal dobře použít i olej 0w40 (třeba Mobil1 nebo Yacco Galaxie RS). Ale pro motor je lepší i "obyčejná" 5w30 nebo 5w40 a vyměnit ho po 10-ti tkm než tam nechat supermegaextrahafomoc dobrý olej 20 tkm - byť třeba těch 20tkm i výrobce doporučuje....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět