Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Venca

Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Příspěvek od Venca »

Dobrý den.
O víkendu jsem doplňoval olej v převodovce, kam jsem vždy dával Gyrol 80.
Dnes se mi Gyrol 80 jiz nepodařilo sehnat, všude byl na prodej pouze Gyrol 80W a jedná se údajně o ten samý olej. Při výměně jsem si však všiml, že původní olej v převodovce je červený a tento nový je zeleno-žlutý. Dohledal jsem v regále ješte původní balení se zbytky oleje a skutečně bylo na obalu uvedeno pouze Gyrol 80 (bez W) a zbytek uvnitř je červený.
Jaký je rozdíl ve specifikaci 80 (letní třída) versus 80W (zimní třída)?
Liší se nějak mezi sebou jednorozsahový olej označený 80 nebo 80W?
A proč je nově olej značen zimní třídou 80W, ačkoliv se jedná stejně o jednorozsahový olej?
Návštěvník

Re: Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Příspěvek od Návštěvník »

Jsem přesvědčen, že jde pouze o změnu v označení - po vzoru SAE 75W. Barva s tím nemá nic moc co dělat, většina olejů se tak jako tak záměrně přibarvuje, aby se v opravárenské praxi snadněji na první pohled odlišily.
e-panolin.cz

Re: Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Příspěvek od e-panolin.cz »

Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Příspěvek od Pitris »

Ten červený Gyrol už ale bude v té převodovce mít dost za sebou, ne :?: Ačkoliv většinou u těchto olejů jiná barva nevadí (na rozdíl od ATF), já osobně bych je nemíchal a vyměnil (pokud lze) komplet náplň.
Jinak ta viskozita při 100°C je obdobná, ale "nový" 80W bude lépe přizpůsoben studenému řazení....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Venca

Re: Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Příspěvek od Venca »

e-panolin.cz píše:Rozdíly ve viskozitě: http://www.oleje.cz/clanek/Viskozita-au ... vych-oleju
Z této tabulky plyne, že minimální vizkozita při 100 stupních je u obou olejů (jak 80, tak 80W) stejná a to hodnota 7. U oleje 80 je tam pak uvedena maximální vizkozita při 100 stupních a to hodnota méně než 11, zatímco u oleje 80W je maximální vizkozita proškrtnuta. Co to znamená?

Stejně tak maximální teplota u oleje 80W je uvedena -26 stupňů, zatímco olej 80 má tuto hodnotu proškrtnutou. Znamemá to, že olej 80 je při této teplotě již nepoužitelný?

Jak to mám chápat?
Návštěvník

Re: Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Příspěvek od Návštěvník »

Chapej to takto:
Pitris píše:Jinak ta viskozita při 100°C je obdobná, ale "nový" 80W bude lépe přizpůsoben studenému řazení....
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Gyrol 80 vs. Gyrol 80W

Příspěvek od Pitris »

....a pokud s tím nebudeš tahat karavan v létě do Chorvatska, tak 80W svůj úkol splní i za tepla....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět