ethanol E85

Diskuze o palivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Příspěvek od skodovkar »

Ani E85 ani ropou si nepomůžeme, protože stejně jenom zvyšujeme entropii a urychlujeme tím vesmíru tepelnou smrt :idea:
Doslovně vzato, nazývat cokoliv obnovitelným zdrojem energie je holý nesmysl už jen z důvodu oné entropie :lol: Energie se v celém vesmíru pouze spotřebovává, nevím o tom, že by někde vznikala. Tady jde jen o to, že se přichází o vzácnou surovinu+pol. otázky+navyšování sklen. efektu (ať už v jakékoli míře).
Nejefektivnějším způsobem přepravy jsou podle mě elektromobily. Účinnost přeměny vstupní energie do výstupní je asi nejlepší, dokonce lze rekuperovat!
Ideálně by byl napájen z přehrady, kde se vlastně velice efektivně využívá slunenční energie. Pochybuji, že by se tomu jakýkoliv spalovací proces mohl blížit.
e-panolin.cz

Příspěvek od e-panolin.cz »

To skodovkar: Ale tu elektrickou energii vyrábí převážně neobnovitelné zdroje. Po zavření JE v Německu a jinde si o elektromobilech můžeme jenom nechat zdát. A co teprve pořizovací cena :cry: , jestli bych do Prahy z Ostravy chtěl cestovat elektromobilem přes 12 hodin ? ani náhodou :evil:
modelář

Příspěvek od modelář »

skodovkar píše:... elektromobily. Účinnost přeměny vstupní energie do výstupní je asi nejlepší, dokonce lze rekuperovat! ...
Myslíš do trakčních akumulátorů?
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Příspěvek od skodovkar »

e-panolin: Uváděl jsem modelový příklad. Problémy se zde týkají jen akumulátorů (cena, nabíjení, hmotnost, kapacita). Cenu, nabíjení i kapacitu by se dalo obejít hustými výměnnými stanicemi pro akumulátory. Aby se systém zlevnil, tak si budeš akumulátor jen pronajímat nebo půjčovat (jako knížku v knihovně).
Co hodlají udělat němci je nehoráznost! I přes inteligentní rozvodné sítě, které budeme muset zavést, poběží uhelné elektrárny na plný výkon. Navíc se u nich špatně reguluje výkon, takže budou muset postavit plno vyrovnávacích plynových elektráren, takže naopak vše se ještě zhorší!
Podle mě by se mělo jít cestou odstavování uhelných elektráren. Pokud si vezmu, že jenom tady v Třebovické elektrárně (celkem malé) prolítne komínem až 2500t uhlí (50 vagónů) /den... srovnám to s JE, tak nejvíce CO2 vypouští zaměstananci a potom Coca-Cola kterou mají k obědu. Pokud se podíváme na podstatnou jadernou havárii, tak vždy pochybil lidský faktor (Černobyl, Fukushima).
modelář: snad i do těch, ale jsou ve vývoji i vysokokapacitní kondenzátory, které by byly daleko nejideálnějším řešením
Itall

Příspěvek od Itall »

skodovkar píše:Ani E85 ani ropou si nepomůžeme, protože stejně jenom zvyšujeme entropii a urychlujeme tím vesmíru tepelnou smrt :idea:
Doslovně vzato, nazývat cokoliv obnovitelným zdrojem energie je holý nesmysl už jen z důvodu oné entropie :lol: Energie se v celém vesmíru pouze spotřebovává, nevím o tom, že by někde vznikala. Tady jde jen o to, že se přichází o vzácnou surovinu+pol. otázky+navyšování sklen. efektu (ať už v jakékoli míře).
Nejefektivnějším způsobem přepravy jsou podle mě elektromobily. Účinnost přeměny vstupní energie do výstupní je asi nejlepší, dokonce lze rekuperovat!
Ideálně by byl napájen z přehrady, kde se vlastně velice efektivně využívá slunenční energie. Pochybuji, že by se tomu jakýkoliv spalovací proces mohl blížit.
Však také k elektromobilům to spěje. Zatím ovšem za ku.evské ceny. Koukal jsem na ty malé Citroeny alias Mitsu. Mohlo by to být efektivní zjm. tam, kde je hodně slunečního svitu a lidé by měli solární panely někde na střeše nebo i jinde a nabíjeli by doma. Páč po rozšíření elektromobilů bude cena elektřiny neúnosná. Baterie také časem budou s dostatečnou kapacitou.
e-panolin.cz

Příspěvek od e-panolin.cz »

osobně si myslím, že ropný vrchol je za námi, ale to je na jinou diskuzi, a ted už pojedeme jenom z kopce :?:
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

e-panolin.cz:ano to máš pravdu,ropný vrchol je opravdu za námi.Ale řečeno jednoduše než ta ropa opravdu dojde tak budem všichni dávno "prdět do kytek" takže nám to může bejt fuk :lol:
modelář

Příspěvek od modelář »

skodovkar píše:...modelář: snad i do těch, ale jsou ve vývoji i vysokokapacitní kondenzátory, které by byly daleko nejideálnějším řešením
Takové kondenzátory jsou zatím spíše hudbou budoucnosti a akumulátory mají problém s "přepnutím se" z režimu vybíjení do režimu nabíjení, což i těm nejdokonalejším technologiím dnes trvá nejméně 1 min., nejčastěji pak 4 min. Jinými slovy, pokud někdo tvrdí, že Toyota Prius při jízdě rekuperuje, pak to platí tak akorát při sjíždění opravdu hodně dlouhého kopce!
modelář

Příspěvek od modelář »

Ještě jeden záměrně (nehodí se do "zelené" argumentace) opomíjený aspekt produkce biopaliv - neskutečná spotřeba vody!

http://aktualne.centrum.cz/priroda/clan ... ?id=631999

Na konci článku uvedený údaj je sice extrémně vysoký (obvykle jsem se v případě evropského biolihu setkával se zhruba poloviční hodnotou), ale i tak jde o další zvěrstvo spojené s bio! A nevědoucí dav, který pracuje na vlastním sebezničení, freneticky jásá nadšením! :evil:
Itall

Příspěvek od Itall »

modelář píše:Ještě jeden záměrně (nehodí se do "zelené" argumentace) opomíjený aspekt produkce biopaliv - neskutečná spotřeba vody!

http://aktualne.centrum.cz/priroda/clan ... ?id=631999

Na konci článku uvedený údaj je sice extrémně vysoký (obvykle jsem se v případě evropského biolihu setkával se zhruba poloviční hodnotou), ale i tak jde o další zvěrstvo spojené s bio! A nevědoucí dav, který pracuje na vlastním sebezničení, freneticky jásá nadšením! :evil:
Modeláří, viděl jsi, že by někdo u nás uměle zavlažoval např. brambory? Věřím, že někde v subsaharské Africe se musí zavlažovat všechno. A co my s tím tady (ve šroubárně :lol: )?
Itall

Příspěvek od Itall »

)
modelář píše:
Itall píše:... A my potřebujeme (zatím) PALIVO a nikoliv benzin. A to pokud možno takové palivo, které je možno vyrobit (vypěstovat) včetně suroviny. ...
Ale beze všeho! Pokud ho dokážeš vypěstovat a vyrobit s nižšími reálnými (tj. nikoli s daňově a dotačně pokřivenými) vstupy a také se započítáním "externích nákladů", které právě v té LA a jinde opomíjejí, než to palivo, které jím chceš nahradit, pak ano! Zatím tomu tak však není, přinejmenším ne v EU! :idea:
Pokud by to bylo tak, že na výrobu litru lihu by se zas ten litr spotřeboval a nic by tedy nezbylo (jak řekl už Felix Holzmann ve své scénce, že nemá rád tuhý řízky, páč všechna energie, kterou řízek tělu dá, se zase tím kousáním spotřebuje :lol: ), pak by se to jistě nedělalo. Důležité tady je, že vše se dá dělat různě efektivně a např. v zemědělství to platí velmi výrazně.
modelář

Příspěvek od modelář »

Až najdeš odpověď na otázku
Itall píše:Qui bene? :idea:
,

přestaneš psát tohle:
Itall píše:Pokud by to bylo tak, že na výrobu litru lihu by se zas ten litr spotřeboval a nic by tedy nezbylo (jak řekl už Felix Holzmann ve své scénce, že nemá rád tuhý řízky, páč všechna energie, kterou řízek tělu dá, se zase tím kousáním spotřebuje :lol: ), pak by se to jistě nedělalo. Důležité tady je, že vše se dá dělat různě efektivně a např. v zemědělství to platí velmi výrazně.
:twisted:
modelář

Příspěvek od modelář »

Itall píše:Modeláří, viděl jsi, že by někdo u nás uměle zavlažoval např. brambory? Věřím, že někde v subsaharské Africe se musí zavlažovat všechno. A co my s tím tady (ve šroubárně :lol: )?
Opět jsi to zúžil na pouze jeden aspekt, stejně jako v případě onoho traktoru jezdícího po poli. :(
Širší souvislosti, makroekonomické bilance, globální ekonomika a trh, dostupné technologie, prahové zátěže, vliv na ŽP... Furt nic :?: :!: :evil:
Itall

Příspěvek od Itall »

modelář píše:Až najdeš odpověď na otázku
Itall píše:Qui bene? :idea:
,

přestaneš psát tohle:
Itall píše:Pokud by to bylo tak, že na výrobu litru lihu by se zas ten litr spotřeboval a nic by tedy nezbylo (jak řekl už Felix Holzmann ve své scénce, že nemá rád tuhý řízky, páč všechna energie, kterou řízek tělu dá, se zase tím kousáním spotřebuje :lol: ), pak by se to jistě nedělalo. Důležité tady je, že vše se dá dělat různě efektivně a např. v zemědělství to platí velmi výrazně.
:twisted:
Víš co? Tak mi to přelož, latiníku. Já latiník nejsem a dověděl jsem se jen něco jako "kdo dobře" nebo "kdo se dobře". A z toho jaksi nic neplyne. :?
modelář

Příspěvek od modelář »

Itall píše:Qui bene? :idea: ... Já latiník nejsem a dověděl jsem se jen něco jako "kdo dobře" nebo "kdo se dobře". A z toho jaksi nic neplyne. :?
Ale plyne: "Kdo z toho tyje/profituje/má prospěch" či, přesněji, "komu to slouží"?
Odpovědět