DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

TheMystiQueCz

DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od TheMystiQueCz »

Zdravím všechny motoristy,
včera při cestě domů z práce se mi rozsvítila kontrolka oleje na autě (červená olejnička). Naštěstí to bylo už poblíž mého domu, takže jsem na neutrál dojel z kopečka až domů a motor jsem už dál nezatěžoval.
Jelikož jsem přijel domů o půlnoci, tak jsem pouze zkontroloval hladinu oleje, byla na pomezí rysky MIN.
Dnes ráno jsem potřeboval jet znovu do práce, v garáži u táty jsem vyštrachal 3 lahve s olejem, z tohož jeden byl již nepoužitelný, druhý byl prázdný a třetí na sobě neměl žádnou etiketu. Táta mi řekl, že ten bez etikety (bílá láhev) můžu v klidu dolít do motoru, tak jsem tedy učinil.
Dolil jsem ho lehce pod rysku MAX. Normálně jsem odjel do práce, přijel z ní a když jsem šel do garáže vrátit láhev s olejem, našel jsem na zemi etiku od oné bílé láhve..
Na etiketě stálo MOTOROVÝ OLEJ PRO ČTYŘTAKTNÍ MOTORY. Bohužel jsem do auta dolil olej, který se používá do motorek..

Mám škodu octavii 1.6 74kw
Oleje jsem tam dolil něco mezi 3-4 dcl. Teď se chci zeptat někoho z vás, zkušených.. Je to velký problém? S autem jsem už jel cca 20km dnes, auto jelo naprosto v pohodě, necítil jsem sebemenší změnu (možná byl o maličko línější rozjed, ale to asi kvůli tomu, že auto stálo celej den na slunci). Mám do motoru dolít ještě aspoň trochu správného oleje? Koupil jsem si Castrol 5W 30. Nebo mám nechat vyměnit celkově olej, filtr atd.?
Hrozí nějaké poškození motoru či spojky? Opravdu jsem ho tam dolil max 3-4 dcl (ne-li méně).

Dolitý špatný olej: IPONE 10.4 Motor Oil 10W40 JASO MA2 / API SL 4T STROKE

Díky moc za každou odpověď, spoléhám na vás!
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od bio »

Poškození spojky absolutně nehrozí, a motor se taky bát nemusíš. A pokud ti táta řekl že můžeš dolít, tak to řekl správně. Raději nějaký olej v motoru, než žádný. Rozepíši se asi jiní.
Shi
Příspěvky: 1330
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od Shi »

V tom motoru je cca 4,5 litru oleje. Dolitím cca 0,3 l se stalo to, že cca 5% náplně potenciálně neplní VW normu z doby, kdy aktuální API norma byla nanejvýš API SJ. Nicméně dolitý olej plní API SL, takže vůbec není špatný. Já bych spal celkem klidně.

Navíc, jestli ten Castrol 5w-30 nese nápis Magnatec, tak dost možná ten olej do motorky předčí to, co se do něj chystáte nalét. :lol:

Spíš mě trošku překvapuje, že světýlko olejničky svítilo a po dolití cca 0,3 je najednou olej pod ryskou max.
Uživatelský avatar
BigBang
Příspěvky: 1861
Registrován: ned zář 15, 2013 21:30
Bydliště: Dux & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od BigBang »

zejména když červená olejnička značí závažnější problém s mazáním, nikolivěk pouze nízkou hladinu. K tomu slouží olejnička žlutá/oranžová...

Dovolím si tvrdit, že ten motoolej je mnohem lepší mazání než ten Castrol.
A2 1.4TDI - Rav VMO
T5 2.5TDI - Cas Edge FST LL2 0W30
Fabia 1.2TSI - Rav SSL
KLE500 - Rep MotoSint 10w40
TnT899 - Rep MotoR 15W50
MX-5 - HPR 10w50, Technyx 75w85, Yac BVX 75w90
vyjeto: Rep El 505.01TDI 5w40, MO XF 5w40, XF, XFS 5w50, XF 0w40, EE 5w40
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od NOVON »

Asi bych mrknul na merku,zda neni poskozena,resp. trychtyrek do ktereho se strka-casto popraskany ulomeny a bastliři to opravuji ruzne izolackami,hadickami apod.Pak merka ukazuje bludy,bo je malo nebo hodne ponorena do vany.Pak u tohoto motoru prekontrolovat tlak oleje za studena a HLAVNE ZA TEPLA!! Neni vyjimkou na techto 1.6 SR opotrebene olejove cerpadlo,nekdy i saly na klice.
Nicmene olej 5w-30 bych tam urcete nepouzival dlouhodobe.. HOWK
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od Pedro »

Cervena kontrolka mohla bliknou v zatacce pred domovem, ci z kopce, do kopce. Nevim jak ma DAS saci kos. A je mi to fuk.
A moto 4T, nevadi.
Ale jestli neco inaciho, neznaju. Ver DASakoj Novonoj.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9915
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od Colommbo »

Jak už napsali kolegové, samotné dolití uvedeného oleje do motoru žádné škody nenadělá, v tomto ohledu můžeš být naprosto v klidu. (Roz)svícení červeného symbolu (tedy byl-li skutečně červený a ne oranžový či žlutý) olejničky při hladině na spodní rysce měrky však nějakou potíž značit může... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
TheMystiQueCz

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od TheMystiQueCz »

Děkuji vám všem za názor, díky vám dneska můžu spát s klidem, celej den v práci jsem byl jen nervózní, jestli to auto přečká, moc vám děkuji!! =)

Děkuji bio, a Colommbo =)

Pro Shi: Jde o olej Castrol SLX Professional, ano, i mě samotného to dost zarazilo, měl jsem celkem štěstí, že jsem se podíval už po té menší dávce, jinak bych to přelil :?

Pro BigBang: No, já pevně věřím, že to bylo jen tou hladinou.. :roll:

Pro NOVON: Měrka i trychtýřek zkontrolován, vše vypadá v pořádku. Mohu se zeptat, jak překontroluji tlak oleje za studena i tepla? Moc díky =) Máte třeba nějakou zkušenost s určitým olejem, který byste mi mohl doporučit?

Pro Pedro: Kontrolka mi začala svítit ještě než jsem se spustil z kopce dolů, bylo to na rovince :shock:
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od NOVON »

mystique: No na kontrolu tlaku oleje do servisu,kde na to maji vybaveni. Olej klasiku 5W-40,10W-40..s VW 500.00 nebo 502.00.
(Nechci strasit,ale tusim to cerpadlo nebo pricpany saci kos cerpadla.Kontrola tlaku oleje prozradi vice).
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od Pitris »

to TheMystiQueCz: Je tady toho napsáno už dost - a vlastně asi všechno. Nic se nestalo, ale i tak....
Jak bylo auto doteď provozováno, kolik má najeto a na jaký olej a po kolika km se měnil?
Píšeš na rysce MIN, pak dolito 3-4 dcl (ne-li méně) - lehce pod rysku MAX. Ty počty mě nějak nesedí....
Proč by proboha ten motoolej měl něco udělat se spojkou? 4T motoolej do auta můžeš, opačně spíš ne.

Asi tomu moc nerozumíš (každý máme jiného koně☺), Ty hledej olej normy VW502.00 a měň po 10-ti tkm :!:
NOVON píše:....tusim to cerpadlo nebo pricpany saci kos cerpadla.Kontrola tlaku oleje prozradi vice).
Možná ano, proto se ptám na způsob dosavadních jízd a četnost intervalů.
KAŽDOPÁDNĚ TOTO by nebylo tím motooilem....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od NOVON »

pitris: Tak ja vim,ze motooilem se nepricpe saci kos atd..Psal jsem o bolestech toho motoru z praxe.Nicmene od min po max je tam litr oleje,tak ze tam ani nechybel olej kdyz to probliklo.Proto citim problem jinde a az zmereni tlaku mazani by me uklidnilo v tom,ze to byla jen sporadicka vec.
Na kilometraz a historii motoru jsem se chtel zeptat taky..
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od NOVON »

mysticque: Proc sis koupil zrovna olej 5w-30? To jako do toho motoru pouzivas?
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
TheMystiQueCz

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od TheMystiQueCz »

Pro NOVON: Děkuji za radu, určitě zajedu do servisu, nechám vše zkontrolovat, jinak ten olej jsem koupil asi za 199,- ve slevě u nás v Kauflandu :D Olej tam dolévat nebudu, ale v kufru si myslím, že ho pro případ nouze vozit můžu :wink:

Pro Pitris: Auto bylo garážované, má najeto 198 900km, používaný olej je 5W30 od značky Castrol (aspoň toto je napsané v servisní knížce). Olej byl měněný ve 190tkm. To znamená, že bych měl při té kontrole v servisu nechat i ten olej vyměnit =) Navíc, aspoň tím sfouknu 2 mouchy jednou ranou. Budu mít klid a olej bude čistý a nový :wink:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od Pitris »

to NOVON: Já vím že Ty víš. To bylo pro Mystika.

to TheMystiQueCz: Mě šlo spíš o to jak bylo ježděno. Město, dálnice, krátký, dlouhý jízdy, po kolika býval měněn olej, jestli nebýval "longlife". Pokud tedy víš.
Jestli ten sací koš může být zahumusenej....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: DOLITÍ ŠPATNÉHO OLEJE :(

Příspěvek od NOVON »

mystique: Olej nechej vymenit za 5w-40 nebo 10w-40.Pri tehle kilometrazi uz muze byt opotrebenejsi olejove cerpadlo a s olejem 5w-30,ktery je sam o sobe za tepla dost ridky,navic po 8 tis km naredeny benzinem,uz muze mit cerpadlo trochu problem.
Kdyz uz jsme u toho motoru 1.6 SR,tak doporucuju nahradit nyty na diferencialu v prevodovce pevnostnimi srouby.Je na to opravna sada.Tedy pokud uz to nebylo nekdy delano.Nyty se trhaji a ty mas prave ten kryticky najezd km,kdy k tomu dochazi.Jak prdnou nyty,jsi nepojizdny a k tomu s dirou v prevodovce..
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Odpovědět