Čištění motoru

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

luskmilan

Čištění motoru

Příspěvek od luskmilan »

Zdravím všechny,

rád bych znal Váš názor. Mám mazdu 323F 1,5 16V z roku 2000, 10w40 - nejdřív mazda dexelia, pak total quartz 7000, shell helix ultra, zase total a dnes poprvé valvoline maxlive, motor má najeto cca 138tis. mám ji rok a půl a natočil jsem s ní 36tis. Už od samého počátku zkracuji výměnné intervaly, ale asi už po desáté výměně z motoru vypouštím pořád černý olej, viz. foto. https://1drv.ms/f/s!ArfUzzA6HtKEu6sOwj8K0DdmsZo-lA

Před chvílí jsem znovu měnil a je možné toto vypustit po 2200km? Hodně jezdím po dálnici, kde otáčky lítají od 4000 po 5500, motor nešetřím a vytáčím, samozřejmě po zahřátí. Také je dost malá olejová vana, při výměně naleji jen 2,8l.

Rád bych znal Váš názor, zda se motor stále čistí nebo je to jen zbarvení hodně zahřátého oleje a jeho degradace vlivem vysokých otáček a malém objemu olej. vany nebo opravdu jsou rozpuštěné usazeniny či motor produkuje tolik nečistot?

Díky moc za reakce.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Jerry3 »

Podle fotky toho bohužel moc posoudit nejde.
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Čištění motoru

Příspěvek od bio »

Barva oleje neukazuje na nekvalitu oleje. Všechno je možné, desátá výměna průměrně 13000 km na olej, čili více než 1 rok na olej, možná to proženeš na dálnici, ale jinak moc nejezdíš - interval byl dlouhý na to kolik to najede za rok.
luskmilan

Re: Čištění motoru

Příspěvek od luskmilan »

bio: Desátá výměna, ale za mých najetých 36tis. za rok a půl :lol:
Předtím byl olej vyměňován po 15tis. km, ale když jsem k autu přišel, poslední interval byl o rok přetáhlý, ale kilometrově ještě ne a jezdila s tím žena na krátké trasy, cca 30tis. s tím najela ona, předtím muž, co to pravidelně vytáčel a trasy byly delší. Toť olejová historie.
A nemyslím si, že ten Total je nekvalitní, jak píšeš ohledně barvy oleje a kvality. Spíš mě zajímá barva oleje po tak krátké době a usazeniny a pročištění motoru.
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Čištění motoru

Příspěvek od bio »

Špatně nastavené intervaly výměn na roční proběh, motor má malý objem oleje, čili častěji měnit a možná shodit vanu a provést kontrolu.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Pedro »

Jestli lze,sahni prstem na dno vany,nebo pod viko ventilu,zda jsou tam usazeniny.
Muj motor je cistounky bez smitka,ve vnitrnostech jsem uz byl. Od nova do 140tkm jen Magnatec s cca 13-15tkm intervalem.
A jezdil s tim postarsi pan,tak vyhaneni pavouku asi nebylo. Mrkni na to,jak to uvnitr vypada a uvidi se,co dal. A jestli 10 vymen za 36tkm,no blizis se k limitum me a Jeromeho :D
Edit- taky mam 2,8-3,2 napln. A jestli ji davas za usi,mrkni jestli je vana naporem chlazena,zejmena na leto.
Ja si zrobil takovy udelatko,kdy jim zvednu plastovy "susplech".
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Hombre »

Olej Valvoline je sám o sobě tmavý. Všude,kde jsem ho lil, tak po 2tis km byl černý, protože dobře funguje. Asi budou usazeniny, které postupně rozpouští na dně vany. Sundat, vyčistit a při tak malé náplní měnit po max 8 tisících.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Pedro »

Karle,nedavno jsem objednaval vetsi davku ruznych maziv,m.j. Valvoline. Pry Durablend bude koncit a nahradi ho v celem spektru All clima. Dnes to maji vsechno privezt. Je to od noveho dodavatele,ten byvaly uz nevyhovoval. S timto novym jsem si prohodil par mailu o puvodu a stari jejich produktu,komunikace ochotna,co jsem chtel,odpovedel bez okolku. Toz jsem zvedav,co privezou. Tri druhy oleju,nemrzka,brzdovka...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Pitris »

Já koupil Accorda při 180-ti tkm. Podle servisky olej měněn sice po 20-ti tkm :( ale po 8-9-ti měsících. Takže delší jízdy :wink: A přešel jsem na "svůj" interval zima/léto. "Zimní olej" 5w40 jde ven po 5-ti tkm (je černý, a víc jak letní po 5-ti - asi kratšími a studenými jízdami degradovanější) a na "letní oil" 10w40 dělám max. 10tkm. Motor (při kontrole ventilů sundáno víko) uvnitř čistý.... Teď cca 223tkm.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Pedro »

Su neni hydra ?? :shock:
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Hombre »

Pedro píše:Karle,nedavno jsem objednaval vetsi davku ruznych maziv,m.j. Valvoline. Pry Durablend bude koncit a nahradi ho v celem spektru All clima. Dnes to maji vsechno privezt. Je to od noveho dodavatele,ten byvaly uz nevyhovoval. S timto novym jsem si prohodil par mailu o puvodu a stari jejich produktu,komunikace ochotna,co jsem chtel,odpovedel bez okolku. Toz jsem zvedav,co privezou. Tri druhy oleju,nemrzka,brzdovka...
Ten All clima mám 20W50 v mašině. Něco má do sebe, Brumla si ve vyšších otáčkách znatelně přestal pocucávat olej.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Pitris »

Pedro píše:Su neni hydra ?? :shock:
Su ne. Poctivý motor, potřeba spárplech :mrgreen: Tady tlak oleje ovládá jinou věc :) Sací 0.21-0.25mm, výfukové 0.25-0.29mm. Hydra snad jen Legend.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Pedro »

Ja tez klasika,kontrola provedena,bez nutnosti doladeni. Mam retez,rovnez kontrola a i funkce a stav napinaku. Tzn.,ze po dobu co budu vlastnikem,uz viko ventilu a viko rozvodu,zustanou tam kde maji.
Ale uz mimo misu. Jen jako ,,neHondar,, domival se,ze jiz hydra mas.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Čištění motoru

Příspěvek od Pitris »

Taky řetěz. Ale třeba Civic měl řemen.
Jo, už off topic.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: Čištění motoru

Příspěvek od NOVON »

luskmilan: Mno tak me napada,pokud to tak prohanis+mala olejova napln,jestli bys nechtel zkusit nejakou 5W-50.
Podle me budes mit pozitivni poznatky a i motor bude ve vysokych otackach lepe chranen.
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Odpovědět