čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Dřevokaz

čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Příspěvek od Dřevokaz »

Dobrý den, mám dotaz čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub. Budou používány při obrábění dřeva. Plánuji krytování, ale prach je prevít a dostane se všude. Potřeboval bych nějaké univerzálnější mazivo, protože mám jak vedení tak šrouby od tří výrobců a každý doporučuje maziva s různými parametry. Popřípadě aby se dalo sehnat v rozumném balení, nechci kupovat 5kg nebo 50kg barel.
Velice, děkuji.
Návštěvník

Re: čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Příspěvek od Návštěvník »

Řekl bych, že výrobce bude nejlépe vědět čím to namazat. Dokonce k lineárním vedení, popřípadě kuličkovým šroubům přibaluje mazivo. pokud to tak není, řídil bych se první větou. :wink:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Příspěvek od Pitris »

Určitě bych použil něco co nelepí ale třeba poradí v tomto "kovanější" bio, Luboš T. nebo e-panolin.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Příspěvek od bio »

Co předepisují výrobci?
Dřevokaz

Re: čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Příspěvek od Dřevokaz »

Zdravím, tak mám šrouby od IKO ten doporučuje JG80/CG2, dále šroub od STAR zde DYNALUB 520, THK AFB-LF Grease. Pojezdy jsem kupoval použité a v té době netušil že každý výrobce doporučuje jiný typ maziva.
Dřevokaz

Re: čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Příspěvek od Dřevokaz »

Ještě pro úplnost, mašina pojede jenom do dřeva takže prach který se k pojezdům dostane bude mít trochu jiné vlastnosti než kdybych obráběl kov.
Díky, za každou radu.
Luboš T.
Příspěvky: 122
Registrován: sob bře 27, 2004 21:12
Bydliště: Brno

Re: čím mazat lineární vedení a kuličkový šroub

Příspěvek od Luboš T. »

Kuličkový šroub i lineární vedení dřevoobráběcího stroje můžete namazat tímto mazivem: http://www.oleje.cz/p/ekolube-grease-te ... -kg--18317
Někdy je vhodné použít na lineární vedení silně zatížené prachem i suché kluzné laky jako je např. tento http://www.oleje.cz/p/kim-tec-teflon-40 ... ray--19643 . To ale jen v případě, že je to technicky možné a náběžná hrana vedení je zkosena tak, aby se lak neodíral.
Odpovědět