API SM

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
modelář

Příspěvek od modelář »

Zamyslel jsem se a došel k závěru, že si vytvořím dostatečnou zásobu olejů 10W-40 API SJ/SL, jelikož v případě 5W-40 jsem historickou příležitost již nejspíše promeškal... :lol: :wink:
alfi166silver
Příspěvky: 674
Registrován: ned úno 01, 2009 8:57

Příspěvek od alfi166silver »

modelář píše:Zamyslel jsem se a došel k závěru, že si vytvořím dostatečnou zásobu olejů 10W-40 API SJ/SL, jelikož v případě 5W-40 jsem historickou příležitost již nejspíše promeškal... :lol: :wink:
Kolik sudů nebo kontejnerů chceš poslat? :D :D :D :D
modelář

Příspěvek od modelář »

Zatím se shromáždil 27 litrů, ale ve svém úsilí nekončím! :twisted:
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Tak to abych přestal používat olej API SM, který už druhým rokem používám, abych náhodou někomu nezadřel motor.
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Příspěvek od Brembo »

Predzasobovat sa nejak extra nema zmysel vzladom k dobe pouzitelnosti oleja. Jedine,ze by sa do tej doby nespotreboval
modelář

Příspěvek od modelář »

mipesa píše:Tak to abych přestal používat olej API SM, který už druhým rokem používám, abych náhodou někomu nezadřel motor.
Bavili jsme se tu snad někdy o zadření? Nějak mi o tom není nic známo! Řeč šla "pouze" o olejích ošizených o ušlechtilá aditiva, bohužel "škodící" moderním systémům očisty výfukových plynů a nejnovějším ekologickým normám.
modelář

Příspěvek od modelář »

Brembo píše:Predzasobovat sa nejak extra nema zmysel vzladom k dobe pouzitelnosti oleja. Jedine,ze by sa do tej doby nespotreboval
Snad spíše "spotřeboval", ne?

Doba použitelnosti olejů je cca 5 let. Za tu dobu zásobu v pohodě spotřebuji.
mipesa
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

modelář píše:
mipesa píše:Tak to abych přestal používat olej API SM, který už druhým rokem používám, abych náhodou někomu nezadřel motor.
Bavili jsme se tu snad někdy o zadření? Nějak mi o tom není nic známo! Řeč šla "pouze" o olejích ošizených o ušlechtilá aditiva, bohužel "škodící" moderním systémům očisty výfukových plynů a nejnovějším ekologickým normám.
Zatím nikdo tu netvrdil, že s API SM zadře motor, to bylo jen přitakání na první, řekněme z části ironický, příspěvek Alfiho na této stránce, ale babráme se tu v něčem, co nám může být v drtivé většině ukradené a mě osobně zatím vyznívá, že oleje API SM nepoužívat.
TÍM NETVRDÍM, ŽE PŘI POUŽITÍ API SM ZADŘU MOTOR.
Bohužel už mám několik názorů odborníků, co pro nás API znamená.Takže jsem v klidu a samozřejmě budu olej, na kterém je uvedena API SM používat dále.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27479
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

modelář píše:
mipesa píše:Tak to abych přestal používat olej API SM, který už druhým rokem používám, abych náhodou někomu nezadřel motor.
Bavili jsme se tu snad někdy o zadření? Nějak mi o tom není nic známo! Řeč šla "pouze" o olejích ošizených o ušlechtilá aditiva, bohužel "škodící" moderním systémům očisty výfukových plynů a nejnovějším ekologickým normám.
Jó, spousta lidí si myslí, že olej jenom maže; a mipesa to zřejmě napsal ironicky, že?
Jenže "on toho má na starosti daleko víc":
odvádí teplo, tlumí hluk, dotěsňuje vůle, splavuje nečistoty, chrání vnitřní části motoru před korozí, musí vydržet několikatisíceré teplotní "skoky" i o 200°C, "ředí" ho nespálené palivo, prolíná do něj vlhkost.....a se vším se musí olej v motoru vyrovnat.....a pokud se některá aditiva sníží, (ať už z jakéhokoliv důvodu), jeho kvalita se v některé jeho funkci sníží také.

A když jsem tady tu "válku" okopírováním části článku ing. Černého začal,
tak ji (snad) okopírováním jiné části onoho článku možná ukončím.
:arrow: S volbou motorového oleje souvisí i některá zlatá pravidla:
. Žádný motor ještě nehavaroval, protože používal špatný olej, ale každý motor havaroval, když neměl žádný olej. I v případě použití nevhodného oleje se případná závada vyvíjí postupně a projeví se (pokud se vůbec něco projeví) až za nějakou dobu. Situaci většinou spolehlivě napraví příští výměna oleje, samozřejmě při dodržování pravidelných výměn.
. Každý motor spolehlivě havaruje, když motorista zapomene doplňovat olej. Není dobré spoléhat na to, že právě motor v mém automobilu "nežere" žádný olej. Spotřeba oleje může z jakýchkoliv důvodů narůst náhle a pravidelná kontrola hladiny oleje je tak životně důležitá.
. Oleje je třeba vyměňovat pečlivě. Zbylé nečistoty urychlují degradaci nového oleje a znečištění motorového oleje tak postupně roste. Je lepší používat levnější motorový olej a raději vyměňovat častěji. Obvyklý výměnný interval 15 tis. km je opravdu maximální a platí pro ideální provozní podmínky. Městskému provozu s krátkými trasami mnohem více vyhovuje výměnný interval přibližně 10 tis. km :arrow:
modelář

Příspěvek od modelář »

Když ona ta ironie je někdy spíše k pláči: např. nikdy nepřestanu litovat, že jsem se dostatečně nepředzásobil starou dobrou Arvou, petrolejem, odrezovačem-T, suříkovými základovkami, Lukoprenem-T, R12, Dymoganem, DDT atd. atd.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27479
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

To je fakt, škoda, že člověk nevěděl, že třeba ten poslední Hermetik, co s ním dělal,
byl opravdu poslední..... :cry:
modelář

Příspěvek od modelář »

Heč, Hermetik/Hermosal ještě mám, ale nedám! :lol:
FF

Příspěvek od FF »

...posledná reakcia o 23:37?!
Čo zasa všetci spíte?!
:o
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Příspěvek od Brembo »

Apropo odhrdzovac. Vsimli ste si ako tie dnesne dokonale neodhrdzuju?
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Brembo píše:Apropo odhrdzovac. Vsimli ste si ako tie dnesne dokonale neodhrdzuju?
Ten původní se furt vyrábí, ale v těch hyper obchodech není v nabídce http://www.feliciaklub.cz/forum/viewtop ... 8D#p211109
byloObrázek
je Obrázek
Odpovědět